Art. 28 ustawy nowelizującej
Art. 28 ustawy nowelizującej stanowi, iż pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy są objęci ochroną stosunku pracy wynikającą z art. 39 k.p., lub osoby, które byłyby objęte taką ochroną, jeżeli w tym dniu pozostawałyby w stosunku pracy, od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy korzystają z ochrony stosunku pracy, o której mowa w tym przepisie, do osiągnięcia wieku emerytalnego wynikającego z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 887 z późn. zm.), w brzmieniu dotychczasowym.
Cytowany przepis ma zastosowanie do pracowników, którzy w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej, tj. w dniu 1 października 2017 r., objęci będą ochroną przedemerytalną z art. 39 k.p. Stosuje się on także do osób, które byłyby objęte taką ochroną, jeżeli w rzeczonym dniu pozostawałyby w stosunku pracy. Chodzi o osoby, które nie pozostają w stosunku pracy, ale gdyby były pracownikowi, korzystałyby z ochrony na podstawie w/w przepisu, np. bezrobotnych, osoby świadczące prace na podstawie umów cywilnoprawnych. Przepis art. 28 ustawy nowelizującej stosuje się zatem, gdy w dniu wejścia w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym trwa lub powinna trwać ochrona przedemerytalna stosunku pracy.
Po dniu wejścia w życie nowych przepisów w stosunku do osób wskazanych w art. 28 ustawy nowelizującej ochrona przedemerytalna trwa dalej, aż do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego wynikającego z dotychczasowego stanu prawnego.
Art. 29 ustawy nowelizującej
Z treści art. 29 ust. 1 i 2 ustawy nowelizującej wynika, iż pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy nie są objęci ochroną stosunku pracy wynikającą z art. 39 k.p., a także osoby, które w tym dniu nie będą pracownikami, jeżeli osiągną wiek emerytalny wynoszący dla kobiet 60 lat i dla mężczyzn 65 lat przed upływem 4 lat od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, podlegają ochronie stosunku pracy, o której mowa w tym przepisie, przez okres 4 lat, licząc od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej. Ochrona przysługuje także po osiągnięciu wieku 60 lat przez kobiety i wieku 65 lat przez mężczyzn.
Przedmiotowy przepis ma zastosowanie do pracowników, którzy w dniu wejścia w życie nowelizacji nie są objęci ochroną przed rozwianiem stosunku pracy z art. 39 k.p., a także do osób nie będących pracownikami, którzy gdyby byli pracownikami nie korzystaliby z rzeczonej ochrony. Powinni oni być w dniu 1 października 2017 r. w wieku umożliwiającym osiągnięcie wieku emerytalnego, wynoszącego dla kobiet 60 lat i dla mężczyzn 65 lat, w okresie 4 lat od dnia wejścia w życie nowych przepisów. Jeżeli osoby te osiągną rzeczony wiek w okresie 4 lat od dnia wejścia w życie nowych przepisów, korzystać będą z ochrony przedemerytalnej. Przy czym czas trwania ochrony obejmować będzie okres 4 lat od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta