18.04.2017 r.
8 min

Kiedy należy wystawić PIT-8C?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
18.04.2017r.
8 min

PIT-8C

Obowiązek wystawienia informacji PIT-8C wynika z art. 42a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą.

PIT-8C nie jest zeznaniem podatkowym. Jest to informacja o przychodach z innych źródeł. Jej celem jest umożliwienie podatnikowi wypełnienia stosownych dokumentów PIT oraz rozliczenie podatku.

Informacja PIT-8C dotyczy przychodów uzyskiwanych przez osoby prywatne. Przy czym płatnik nie wystawia go dla własnych pracowników z tytułu dochodów uzyskanych ze stosunku pracy. Obowiązek wystawienia informacji PIT-8C w stosunku do pracowników powstaje jedynie w sytuacji, gdy miałaby obejmować świadczenia spoza stosunku pracy.

Podmioty zobowiązane do wystawienia informacji PIT-8C

Z dyspozycji art. 42a ustawy wynika, iż obowiązek wystawienia informacji PIT-8 został nałożony na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Przedmiotowy obowiązek powstaje, jeżeli podmioty, o których mowa powyżej, dokonały wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, i dochody (przychodu) te nie są zwolnione z podatku oraz nie zaniechano od nich poboru podatku na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej. W stosunku do rzeczonych należności lub świadczeń nie może również istnieć obowiązek pobrania zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego od tychże świadczeń.

Należności i świadczenia ujawniane w informacji PIT-8C

Obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C powstaje wówczas, gdy podmiot wypłaca świadczenia lub dokonuje świadczeń wskazanych w art. 20 ust. 1 ustawy. Są to tzw. przychody z innych źródeł. Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy należą do nich w szczególności kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 ustawy, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17 ustawy.

Wyliczenie z art. 20 ust. 1 ustawy ma charakter otwarty. W związku z tym powstały wątpliwości, które wypłaty lub świadczenia stanowią przychód z innych źródeł, a także w jakich sytuacjach powstaje obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C. Wątpliwości dotyczyły zwłaszcza kwestii, czy informacją winny zostać objęte wyłącznie świadczenia pieniężne, czy też również świadczenia niepieniężne. Wątpliwości te rozwiało Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 8 lutego 2002 r., sygn. PB5/MC-068-25-2-144/02. W ocenie Ministerstwa obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C powstaje zarówno w sytuacji, gdy świadczenia na rzecz podatników mają charakter pieniężny, jak i niepieniężny. Zdaniem Ministerstwa „Przykładowo świadczeniami takimi są:

  1. wartość świadczeń z tytułu uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego
    i autobusowego, wynikających z innych przepisów niż ustawy z dnia 20 czerwca 1992r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. Nr 54, poz. 254 ze zm.),
  2. wartość usług świadczonych przez zakłady pracy na rzecz członków rodzin swoich pracowników,
  3. kwota pożyczki umorzonej emerytowi lub renciście przez były zakład pracy,
  4. niezwiązane ze sprzedażą premiową nagrody rzeczowe, np.
    w postaci zagranicznej wycieczki lub sprzętu RTV,
  5. bilety na imprezy kulturalne, karnety uprawniające do korzystania
    z siłowni, basenu itp.

– o ile dokonane świadczenia lub wypłaty adresowane są do konkretnej osoby i nie stanowią przychodów określonych w art. 12 -14 i 17 ustawy oraz nie zostały wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych.”.

W ocenie organów podatkowych w informacji PIT-8C mogą zostać ujęte również następujące świadczenia: odszkodowania wypłacone osobom fizycznym za zniszczone w trakcie budowy linii telekomunikacyjnych uprawy, wypłacane przez szkołę kwoty zwrotu kosztów przejazdu rodzicom dziecka niepełnosprawnego, odszkodowanie z tytułu klauzuli konkurencyjnej wypłacane osobie, która była wcześniej zatrudniona nie na podstawie umowy o pracę, ale na podstawie umowy cywilnoprawnej, wartość kredytu bankowego spłaconego przez poręczyciela, odsetki za zwłokę w wypłacie honorariów autorskich spadkobiercom, zasiłki chorobowe wypłacone zleceniobiorcom, świadczenia otrzymywane od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą, jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń przekracza kwotę 200 zł.

Obowiązek wystawienia informacji PIT-8C nie powstaje, jeżeli wypłacone należności lub zrealizowane świadczenia są zwolnione z podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a ustawy albo zaniechano od nich poboru podatku na podstawie Ordynacji podatkowej.

Sporządzenie informacji PIT-8C

Wzór formularza informacji PIT-8C stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1998).

Co do zasady, informacja PIT-8C powinna zostać sporządzona i przesłana podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, do końca lutego następnego roku podatkowego. Gdyby jednak podmiot wybrał składanie informacji w drodze dokumentu pisemnego, informacje sporządzane w tej formie po zakończeniu roku podatkowego przesyłają urzędowi skarbowemu do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (art. 42a w zw. z art. 45ba ust. 4 ustawy).

Urzędem skarbowym, do którego powinna zostać wysłana informacja, jest urząd skarbowy, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania. W przypadku podatników niemających miejsca zamieszkania w kraju, informacja winna zostać przekazana urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania (art. 42a in fine ustawy).

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]