Delegacja ustawowa
Zmiana przepisów ma swoje źródło w art. 176 ust. 2 k.p., w brzmieniu nadanym mu ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 1053). Przepis ten upoważnia Radę Ministrów do określenia w drodze rozporządzenia wykazu prac wzbronionych kobietom w ciąży i kobietom karmiącym dziecko piersią. Zgodnie z delegacją wykaz powinien obejmować prace:
- związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów,
- mogące mieć niekorzystny wpływ ze względu na sposób i warunki ich wykonywania, z uwzględnieniem rodzajów czynników występujących w środowisku pracy i poziomu ich występowania.
Przy przygotowywaniu wykazu Rada Ministrów zobowiązana została do uwzględnienia aktualnej wiedzy na temat wpływu warunków wykonywania pracy i czynników występujących w środowisku pracy na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią (art. 176 ust. 2 in fine k.p.).
Rozporządzenie
Rozporządzenie dotyczy wyłącznie kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią. Oznacza to, iż od dnia 1 maja 2017 r. nie ma wykazu prac, których nie mogą wykonywać inne kobiety, niż będące w ciąży lub karmiące dziecko piersią. Może to prowadzić do nadużyć.
Rozporządzenie szczegółowo określa prace uciążliwe, niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia, których nie mogą wykonywać kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią. Następuje to poprzez wyodrębnienie kilku grup prac (np. Prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów, Prace w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym). W ramach każdej z grup wskazane są rodzaje prac zabronionych kobietom w ciąży i karmiącym dziecko piersią. Ich określenie następuje poprzez podanie parametrów prac wzbronionych.
Należy również zauważyć, iż ustawodawca rozdziela prace wzbronione kobietom w ciąży i wzbronione kobietom karmiącym dziecko piersią. Różne są bowiem parametry prac wzbronionych każdej z tych grup.
Rozporządzenie ma za zadanie zapewnić prawidłową transpozycję do polskiego systemu prawnego postanowień dyrektywy 2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy. Nastąpiło to poprzez usunięcie z wykazu prac zakazu zatrudniania kobiet niebędących w ciąży i niekarmiących dziecka piersią przy pracach wykonywanych pod ziemią we wszystkich kopalniach. Zakaz ten został bowiem uznany przez Komisję Europejską w opinii z dnia 14 maja 2009 r. za przeszkodę w równouprawnieniu płci. Obecny wykaz zawiera jedynie zakaz pracy pod ziemią we wszystkich kopalniach kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]