Odpowiedź:
§ 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r., nr 148, poz. 973 z późn. zm), zwanego dalej rozporządzeniem, nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza. Powinność ta powstaje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykazują potrzebę stosowania okularów korekcyjnych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Rozporządzenie posługuje się własną definicją pracownika. Zgodnie z § 2 pkt 4 rozporządzenia pracownikiem jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, tj. co najmniej 4 godzinny dziennie. W przepisie ustawodawca odnosi się bowiem do standardowego dobowego wymiaru czasu pracy, który zgodnie z art. 129 § 1 k.p. winien wynosić 8 godzin. Ma to być czas faktycznie przepracowany przez pracownika przy komputerze, a nie czas pracy przy komputerze ustalony przez pracodawcę. Podkreślił to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z dnia 10 października 2006 r., sygn. akt II SA/Ol 536/06: „Nie mają zatem znaczenia założenia, jakie przyjął pracodawca odnośnie ilości czasu pracy przy komputerze na przedmiotowym stanowisku, lecz faktyczny wymiar czasu jaki pracownik musi poświęcić na pracę przy komputerze, a ten według ustaleń organu przekracza połowę dobowego czasu pracy. Nie jest także istotna okoliczność, iż przekroczenie połowy dobowego czasu pracy przy komputerze nie ma miejsca każdego dnia. Przyjęcie bowiem interpretacji, iż tylko powołany przepis wymaga, aby pracownik codziennie pracował przy komputerze więcej niż połowę dobowego czasu pracy prowadziłoby do obejścia prawa. Pracodawca zawsze miałby bowiem możliwość takiej organizacji pracy, aby przynajmniej raz w tygodniu pracownik tej normy nie przekraczał, niezależnie od ilości czasu pracy spędzonego przy komputerze w pozostałe dni.”.
W pozostałym zakresie zasady zapewnienia pracownikom okularów korekcyjnych pracodawca powinien uregulować w przepisach wewnątrzzakładowych, np. w regulaminie pracy.
Z uwagi na okoliczność, iż z § 8 ust. 2 rozporządzenia wynika, iż przesłanką obowiązku zapewnienia pracownikowi okularów korekcyjnych jest wynik badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki, przesłanką zmiany okularów powinna również być stosowna decyzja lekarza medycyny pracy. Inaczej mówiąc, jeżeli lekarz medycyny w ramach profilaktycznych badań lekarskich stwierdzi konieczność zapewnienia pracownikowi nowych okularów korekcyjnych, pracodawca powinien uczynić zadość temu zaleceniu. W takim przypadku nie ma podstaw prawnych do uzależnienia przez pracodawcę zakupu nowych okularów korekcyjnych od upływy określonego czasu od zakupu poprzednich okularów.
Reasumując. Mając na względzie pochodzące od okulisty informacje o pogorszeniu się Pani wzroku, pracodawca powinien skierować Panią na badania profilaktyczne. W sytuacji gdy lekarz medycyny pracy stwierdzi konieczność zmiany mocy dotychczasowych okularów, pracodawca zobowiązany będzie zapewnić nowe okulary.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta