07.07.2017 r.
3 min

Sąd właściwy w sprawach dotyczących roszczeń pracowników tymczasowych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
07.07.2017r.
3 min

Do niedawna sądem miejscowo właściwym do rozpoznawania roszczeń pracowników tymczasowych był sąd pracy właściwy ze względu na siedzibę agencji pracy tymczasowej zatrudniającej tego pracownika. Art. 24 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2003 r., Nr 166, poz. 1608 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, stanowił bowiem, iż roszczenia pracownika tymczasowego rozpatruje sąd pracy właściwy ze względu na siedzibę agencji pracy tymczasowej zatrudniającej tego pracownika.

Przepis art. 24 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych znacząco ograniczał ochronę pracowników tymczasowych. Zwrócił na to uwagę Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z dnia 22 marca 2017 r., sygn. akt P 121/15 (sprawa połączona ze sprawą prowadzoną pod sygnaturą akt P 122/15), uznał art. 24 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, w zakresie w jakim uniemożliwia on wytoczenie powództwa przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, za niezgodny z art. 32 ust. 1 w związku z art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Równolegle do postępowania toczącego się przed Trybunałem Konstytucyjnym, w Sejmie podjęto prace nad zmianą ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Ich wynikiem było przyjęcie w dniu 7 kwietnia 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw. Przewidywała ona m.in. uchylenie art. 24 k.p.

Uchylenie przepisu art. 24 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych ma istotne znaczenie praktyczne. Pracownik tymczasowy stał się uprawniony do wyboru sądu miejscowo właściwego do rozpatrzenia sprawy, tak samo jak pracownik własny agencji pracy tymczasowej, tj. na zasadach określonych w art. 461 § 1 k.p. Przepis ten stanowi, iż powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy może być wytoczone bądź przed sąd właściwości ogólnej pozwanego, bądź przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź przed sąd w okręgu którego znajduje się zakład pracy.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]