Przesłanki zwolnienia z podatku
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do lat 18:
- z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości,
- z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Na podstawie cytowanego przepisu można wyróżnić następujące przesłanki skorzystania z przedmiotowego zwolnienia:
- wypoczynek został zorganizowany przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,
- wypoczynek ma formę wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych,
- z wypoczynku korzystają dzieci i młodzież do lat 18.
Zauważyć należy, iż w zależności od źródła dofinansowania zwolnienie ma różny zakres. Jeżeli środki na dofinansowanie wypoczynku pochodzą z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub zostały przyznane zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra, dofinansowanie zwolnione jest z podatku w całości. Natomiast w przypadku gdy środki na dofinansowanie pochodzą z innych źródeł, jest ono zwolnione z podatku do kwoty 760 zł.
Formy wypoczynku
Z podatku dochodowego zwolnione są dopłaty jedynie do określonych form wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18: wczasy, kolonie, obozy i zimowiska, w tym również połączonego z nauką, pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych.
Przedmiotową przesłankę intepretować należy łącznie z przesłanką zorganizowania wypoczynku przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie. Warunki jakie powinien spełniać organizator wypoczynku określa ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2016 poz. 1943 z późn. zm.), zwana dalej ustawą o systemie oświaty. Wskazuje ona również formalności, jakie powinien spełnić organizator wypoczynku organizując wypoczynek dla dzieci i młodzieży, m.in. zgłosić kuratorowi oświaty zamiar zorganizowania wypoczynku, zawiadamiać kuratora oświaty o zmianach okoliczności objętych zgłoszeniem wypoczynku, informować rodziców uczestnika albo pełnoletniego uczestnika. Obowiązki te doprecyzowuje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz.U. z 2016, poz. 452), zwane dalej rozporządzeniem.
Mając na względzie powyższe uznać należy, iż ze zwolnienia korzysta jedynie wypoczynek dzieci i młodzieży do lat 18 zorganizowany na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty i rozporządzenia oraz odpowiadający warunkom określonym w tych przepisach.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta