11.07.2017 r.
4 min

Obowiązek informowania agencji pracy tymczasowej o zasadach wynagrodzenia obowiązujących u pracodawcy użytkownika

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.07.2017r.
4 min

Do 1 czerwca 2017 r. przepis art. 9 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (t.j. Dz. U. z 2016, poz. 360 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, zobowiązywał pracodawcę użytkownika do przekazania agencji pracy tymczasowej na piśmie informacji o wynagrodzeniu za pracę, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu, określonym w przepisach o wynagrodzeniu obowiązujących u pracodawcy użytkownika.

W praktyce bardzo często pojawiały się problemy z realizacją przedmiotowego obowiązku. W szczególności agencje pracy tymczasowej nie dysponowały możliwością zweryfikowania podawanych im przez pracodawców użytkowników informacji oraz uzyskania wiadomości o zmianach zasad wynagradzania obowiązujących w zakładzie pracy pracodawcy użytkownika.

Na mocy ustawy nowelizującej przedmiotowy obowiązek uległ znaczącej modyfikacji. Ustawodawca postanowił o nadaniu art. 9 ust. 2 pkt 1 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych nowego brzmienia, zgodnie z którym „pracodawca użytkownik informuje agencję pracy tymczasowej na piśmie o wynagrodzeniu za pracę, której wykonywanie ma być powierzone pracownikowi tymczasowemu, oraz o wewnętrznych regulacjach dotyczących wynagradzania obowiązujących u danego pracodawcy użytkownika, a na wniosek agencji pracy tymczasowej przedstawia do wglądu treść tych regulacji”.

W wyniku powyższych zmian pracodawca użytkownik zostanie zobowiązany nie tylko do przekazania agencji pracy tymczasowej informacji o wynagrodzeniu należnym za pracę wykonywaną w zakładzie pracy przez pracownika tymczasowego, ale także do poinformowania o regulacjach dotyczących wynagradzania obowiązujących w zakładzie pracy. Co więcej, na pracodawcę użytkownika nałożona została powinność przedstawienia agencji do wglądu tych regulacji, jeżeli ona o to wystąpi.

Ustawodawca postanowił również nałożyć na pracodawcę użytkownika powinność poinformowania agencji pracy tymczasowej o mających miejsce w okresie świadczenia pracy przez pracownika tymczasowego zmianach obowiązujących w jego zakładzie pracy regulacji dotyczących wynagrodzenia za pracę oraz przedstawienia do wglądu tych regulacji na wniosek agencji. Zgodnie z nowo dodanym art. 9a ustawy
o zatrudnieniu pracowników tymczasowych „pracodawca użytkownik niezwłocznie informuje na piśmie agencję pracy tymczasowej o zmianie wewnętrznych regulacji dotyczących wynagradzania, o których mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, w okresie wykonywania na jego rzecz pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, a na wniosek agencji pracy tymczasowej przedstawia do wglądu treść zmienionych regulacji”.

Nowe regulacje pozwalają agencji pracy tymczasowej na ustalenie wynagrodzenia należnego pracownikowi tymczasowego według tych samych reguł, jakie stosowane są wobec pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy prowadzonym przez pracodawcę użytkownika. Ich celem jest bowiem zlikwidowanie dyskryminacji pracowników tymczasowych polegającej na gorszym ich wynagradzaniu w stosunku do pracowników świadczących tę sama pracę na podstawie umowy o pracę.

Podkreślano to już na etapie tworzenia ustawy nowelizującej.

W uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej wskazywano bowiem, iż „ma to na celu ustalenie prawidłowego i niedyskryminującego poziomu wynagrodzenia pracowników tymczasowych”.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]