08.08.2017 r.
3 min

Urlop okolicznościowy pracownika zatrudnionego u dwóch pracodawców

Ekspert PCKP

Skopiuj link
08.08.2017r.
3 min

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy jest szczególnym rodzajem zwolnienia od pracy. Przysługuje w związku z istotnymi zdarzeniami w życiu: urodzinami dziecka, ślubem, śmiercią osoby bliskiej.

Wymiar urlopu okolicznościowego określa § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 1632 z późn. zm.). Z przepisu tego wynika, iż wymiar urlopu okolicznościowego wynosi:

  1. 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
  2. 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Urlop okolicznościowy udzielany jest na wniosek pracownika. Przepisy wewnątrzzakładowe mogą wymagać, aby pracownik załączył do wniosku o udzielenie urlopu okolicznościowego stosowne dokumenty, np. akt urodzenia, akt małżeństwa, akt zgonu. W razie nieprzedstawienia takiego dokumentu nieobecność pracownika może zostać uznana za nieusprawiedliwioną.

Zatrudnienie u kilka pracodawców

W tym samym czasie pracownik może pozostawać w więcej niż w jednym stosunku pracy. W takim przypadku u każdego z pracodawców pracownik nabywa odrębnie uprawnienia związane z pozostawaniem w zatrudnieniu, w szczególności prawo do urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenie za pracę itp. Uznać zatem należy, iż u każdego pracodawcy, z którym w tym samym czasie pracownik pozostaje w stosunku pracy, może on skorzystać z urlopu okolicznościowego udzielanego w związku ze określonym zdarzeniem w życiu.

W doktrynie wskazuje się, iż u każdego z pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w tym samym czasie w stosunku pracy, termin wykorzystania urlopu okolicznościowego winien się pokrywać. Zwrócono bowiem uwagę, iż w sytuacji gdy w danym dniu pracownik korzystałby ze zwolnienia od pracy u jednego pracodawcy, a u drugiego musiałby przyjść do pracy, urlop okolicznościowy nie spełniałby swoich celów. Argument ten ulega osłabieniu, w przypadku gdy w dniu, w którym pracownik korzysta z urlopu okolicznościowego, u drugiego pracodawcy ma dzień grafikowo wolny do pracy.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]