Sposób wypłaty wynagrodzenia
Zasadą statuowaną przez art. 86 § 3 k.p. jest wypłata wynagrodzenia za pracę bezpośrednio do rąk pracownika. Pracodawca jest uprawniony do wypłaty wynagrodzenia w inny sposób niż do rąk pracownika, w szczególności na wskazany przez pracownika numer rachunku bankowego.
Pracodawca może postanowić o stosowania innego niż bezpośrednio do rąk pracownika sposobu wypłaty wynagrodzenia generalnie w układzie zbiorowym pracy. Może on zostać wprowadzony również indywidualne w stosunku do pracowników, którzy wyrazili na to zgodę (art. 86 § 3 k.p.). Przy czym zgoda pracownika na wypłatę wynagrodzenia w inny sposób niż do rąk pracownika musi zostać wyrażona na piśmie. Wymóg wyrażenia zgody w formie pisemnej ma bezwzględnie obowiązujący charakter.
W konsekwencji postanowienie regulaminu pracy dopuszczające ustną zgodę na wypłatę wynagrodzenia w innej formie niż bezpośrednio do rąk pracownika jest nieważne. Jest ono bowiem mniej korzystne dla pracowników od przepisów prawa pracy (art. 9 § 2 k.p.) (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 września 2003 r., sygn. akt I PK 324/02).
Data wypłaty wynagrodzenia w przypadku jego wypłaty przelewem ma rachunek bankowy pracownika
Wynagrodzenie za prace wypłacane przelewem na rachunek bankowy pracownika uważa się za wypłacone w dacie wpływu środków na konto bankowe. W związku z tym pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie w takim terminie, aby wynagrodzenie znajdowało się na rachunku bankowym pracownika w dniu określonym przez regulamin pracy lub inne przepisy prawa pracy jako dzień wypłaty.
Zmiana lub cofnięcie dyspozycji o wypłacie wynagrodzenia na rachunek bankowy pracownika
Pracownik w każdym czasie może zmienić lub cofnąć dyspozycję wypłaty wynagrodzenia na wskazany przez niego numer rachunku bankowego. Takie zachowanie nie może być postrzegane przez pracodawcę jako naruszenie obowiązku zachowania wobec niego lojalności. Podkreślił to Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 21 lutego 2002 r., sygn. akt I PKN 917/00, w którym wyjaśnił, iż „według art. 86 § 2 k.p. zasadą jest bowiem dokonanie wypłaty wynagrodzenia za pracę w formie pieniężnej do rąk pracownika i tylko za jego uprzednią zgodą wyrażoną na piśmie obowiązek ten może być spełniony w inny sposób, np. przez przelew wynagrodzenia na konto bankowe (art. 86 § 3 k.p.). Przepisy te wynikają ze szczególnej ochrony wynagrodzenia pracowniczego jako przeznaczonego z reguły na bieżące utrzymanie pracownika i jego rodziny. Wynika z nich, że pracownik może zgodzić się na inny sposób wypłaty wynagrodzenia, ale też w każdej chwili może tę zgodę cofnąć lub zmienić dyspozycję w tym zakresie. (…) Zmiana w zakresie zgody pracownika na wypłacenie w inny sposób wynagrodzenia za pracę nie jest więc naruszeniem lojalności wobec pracodawcy i nie może powodować utraty zaufania do pracownika, w każdym razie bez względu na motywy postępowania pracownika.”.
Należy jednak zaznaczyć, iż pracownik powinien złożyć oświadczenie w przedmiocie zmiany lub cofnięcia dyspozycji wypłaty wynagrodzenia na wskazany rachunek bankowy w takim terminie, aby pracodawca mógł się do niego zastosować. Jeżeli wskutek zbyt późno przekazanej przez pracownika dyspozycji nastąpi zwłoka z wypłatą należnego mu wynagrodzenia, pracodawca nie będzie ponosił za nią odpowiedzialności.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta