29.08.2017 r.
5 min

Kierowanie do pracy cudzoziemców u podmiotów polskich

Ekspert PCKP

Skopiuj link
29.08.2017r.
5 min

Obowiązek rejestracyjny

Wyliczenie rodzajów działalności, podlegających na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1065 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, wpisowi do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, zostało uzupełnione o dodatkowy podpunkt. W myśl nowo dodanego art. 18 ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy obowiązkowi wpisu do rejestru podlega prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług pośrednictwa pracy polegających w szczególności na kierowaniu cudzoziemców do zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej do podmiotów prowadzących działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w art. 85a.

Obowiązek rejestracji dotyczy podmiotów prowadzących działalność określoną w art. 18 ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy, posiadających siedzibę zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Zasady kierowania cudzoziemców do podmiotów prowadzących działalność na terytorium RP

Z dyspozycji art. 85a ust. 1 ustawy wynika, iż agencje zatrudnienia mogą kierować cudzoziemców do podmiotów prowadzących działalność na terytorium RP do zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wyłącznie bezpośrednio. Oznacza to, iż pomiędzy agencją a podmiotem przyjmującym cudzoziemca nie może być żadnych pośredników.

Podstawę skierowania winna stanowić pisemna umowa zawarta pomiędzy agencją zatrudnienia i cudzoziemcem. Powinna ona określać
w szczególności:

  1. podmiot powierzający wykonanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i jego siedzibę;
  2. okres zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej;
  3. rodzaj umowy oraz warunki zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i wynagrodzenia, a także przysługujące cudzoziemcowi kierowanemu do zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej świadczenia socjalne;
  4. warunki ubezpieczeń społecznych, jakimi cudzoziemiec będzie objęty;
  5. obowiązki i uprawnienia agencji zatrudnienia oraz cudzoziemca kierowanego do zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
  6. zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy zawartej między agencją zatrudnienia a cudzoziemcem kierowanym do zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (art. 85a ust. 2, 3 ustawy).

Przed podpisaniem umowy na agencji zatrudnienia spoczywa obowiązek przedstawienia cudzoziemcowi jej pisemnego tłumaczenia na język dla niego zrozumiały (art. 85a ust. 4 ustawy).

Ponadto agencja jest zobowiązana poinformować na piśmie cudzoziemca kierowanego do zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej o zasadach dotyczących wjazdu, pobytu i pracy cudzoziemców na terytorium RP. Informacja winna zostać przekazana cudzoziemcowi w języku dla niego zrozumiałym (art. 85a ust. 5 pkt 1 ustawy).

Na agencji zatrudnienia spoczywa również obowiązek informacyjny względem podmiotu, do którego kierowani są cudzoziemcy do zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Podmiot ten powinien zostać poinformowany o zasadach dotyczących wjazdu, pobytu i pracy cudzoziemców na terytorium RP oraz o obowiązkach podmiotu zatrudniającego cudzoziemca, o których mowa w art. 88h i art. 88i ustawy (art. 85a ust. 5 pkt 2 ustawy).

W związku ze skierowaniem cudzoziemca do podmiotu działającego na terytorium RP, ustawodawca nałożył na agencję zatrudnienia obowiązek prowadzenia dwóch wykazów. Pierwszy obejmuje wykazu podmiotów, do których są kierowani cudzoziemcy do zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Winien on zawierać w szczególności oznaczenie podmiotu i określenie jego siedziby. Drugi wykaz powinien obejmować cudzoziemców kierowanych do zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Powinny zostać w nim odnotowane imię i nazwisko cudzoziemca, jego obywatelstwo i data urodzenia oraz oznaczenie podmiotu, do którego skierowano cudzoziemca do pracy, określenie jego siedziby, okresy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Podsumowanie

Zdaniem autorów ustawy nowelizującej regulacja zawarta w art. 85a ustawy zapewnia odpowiedni poziom ochrony cudzoziemców, którym będzie powierzana praca na terytorium Polski. Pozwoli ona również na szybsze znalezienie pracy. W tej chwili trudno jednak ocenić, czy cele, jakie towarzyszyły wprowadzeniu nowych rozwiązań prawnych, zostaną osiągnięte.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]