08.09.2017 r.
4 min

Weryfikacja odprowadzania przez agencję zatrudnienia składek na ubezpieczenia społeczne

Ekspert PCKP

Skopiuj link
08.09.2017r.
4 min

Dotychczas marszałek województwa obowiązany był do sprawowania kontroli w zakresie przestrzegania warunków prowadzenia agencji zatrudnienia, o których mowa w art. 19, art. 19e i art. 19f ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1065 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą (art. 18o ustawy – w brzmieniu obowiązującym przed 1 czerwca 2017 r.).

Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 962), zwana dalej ustawą nowelizującą, rozszerzyła zakres kompetencji kontrolnych marszałka województwa względem agencji zatrudnienia.

Po pierwsze, marszałek województwa uprawniony został do sprawowania kontroli w zakresie przestrzegania warunków prowadzenia agencji zatrudnienia, o których mowa w art. 19 i art. 19e-19fa (art. 18o ust. 1 ustawy – w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2017 r.). Rzeczona zmiana spowodowana była istotną modyfikacją warunków, jakie powinna spełniać agencja zatrudnienia, aby móc legalnie działać.

Po drugie, marszałkowi województwa przyznano uprawnienie do kontrolowania odprowadzania przez agencje zatrudnienia składek za osoby kierowane przez nie do pracy. Zgodnie z art. 18o ust. 2 ustawy marszałek województwa w cyklu kwartalnym pozyskuje z systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych prowadzonych przez ministra właściwego do spraw pracy, dane, o których mowa w art. 50 ust. 14a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963, z późn. zm.), w celu ustalenia, czy agencje zatrudnienia świadczące usługę pracy tymczasowej mają zaległości z tytułu niepłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych, o ile były obowiązane do ich opłacania.

Z cytowanego przepisu wynika, iż marszałek województwa obowiązany będzie co kwartał sprawdzać, czy agencja zatrudnienia odprowadza składki za osoby kierowane przez nią do pracy. Rzeczone informacje marszałek uzyskiwać będzie z systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych utworzonych i udostępnionych przez ministra właściwego ds. pracy.

Zakres informacji, których sprawdzenia powinien dokonywać marszałek województwa, obejmuje opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych, o ile dana agencja zatrudnienia obowiązana jest do ich opłacania.

W przypadku stwierdzenia zaległości w opłacaniu składek, marszałek województwa zobowiąże agencję do usunięcia zaległości w wyznaczonym terminie. Po bezskutecznym upływie tego terminu marszałek wykreśli agencję z rejestru agencji zatrudnienia (art. 18 m ust. 1 pkt 6 ustawy).

Celem regulacji z art. 18o ust. 2 ustawy jest wzmocnienie ochrony klientów agencji pracy tymczasowej. Prawdopodobnie w obawie przed wykreśleniem z rejestru agencje zatrudnienia starać się będą opłacać składki.

W myśl art. 25 ustawy nowelizującej przepis art. 18o ust. 2 ustawy zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2018 r.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]