29.09.2017 r.
3 min

Data rozpoczęcia pracy w umowie o pracę

Ekspert PCKP

Skopiuj link
29.09.2017r.
3 min

Odpowiedź:

W umowie o pracę strony obowiązane są wskazać m.in. termin rozpoczęcia pracy (art. 29 § 1 pkt 5 k.p.). Wbrew pozorom postanowienie to ma doniosłe skutki prawne. Stosownie bowiem do dyspozycji art. 26 k.p., stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy.

Data zawarcia umowy o pracy nie musi być tożsama z datą rozpoczęcia pracy. Mogą się one różnić. W takim przypadku umowa o pracę jest zawarta z chwilą jej podpisania. Umowa ta jest ważna i wiąże strony. Jednakże stosunek pracy nawiązuje się dopiero w dacie rozpoczęcia pracy.

Skutek w postaci nawiązania stosunku pracy w dacie określonej w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy jest niezależny od przystąpienia przez pracownika w tym dniu do pracy. Pracownik może zatem nie przystąpić do pracy w dniu rozpoczęcia pracy, a stosunek pracy i tak zostanie nawiązany. Jak wyjaśnił bowiem Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 29 października 2007 r., sygn. akt II PK 56/07: „W świetle bowiem art. 26 k.p. umowa o pracę jest czynnością prawną wystarczającą do nawiązania stosunku pracy między stronami w dniu, który strony same określiły bądź w dniu, w którym umowa została zawarta, jeżeli strony nie podały innej daty nawiązania stosunku pracy.

Z tego względu w doktrynie przyjmuje się, że jeżeli termin rozpoczęcia pracy jest w umowie określony, to stosunek pracy powstaje w określonej dacie niezależnie od tego, czy pracownik przystąpi do wykonywania pracy, a jeżeli nieprzystąpienie do pracy przez pracownika nastąpiło z przyczyn przez niego zawinionych, to pracodawca może stosować przewidziane prawem sankcje aż do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.”.

Żaden przepis prawa nie wprowadza zastrzeżenia, iż dzień rozpoczęcia pracy, a tym samym nawiązania stosunku pracy, nie może przypadać w niedzielę bądź w święto. Nie ma również wymogu, aby dniem rozpoczęcia pracy był dzień roboczy.

Mając na względzie powyższe, uznać należy za dopuszczalne wskazanie w umowie o pracę jako dnia rozpoczęcia pracy dnia wolnego od pracy. Przyjęcie przeciwnego stanowiska miałoby ten skutek, iż nie byłoby możliwe zawarcie umowy o pracę w pierwszym dniu miesiąca, jeżeli ten przypadałby w niedzielę lub w dniu świątecznym. Miałoby to wpływ na ciągłość zatrudnienia.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]