Odpowiedź:
Zasady dokonywania opisów i wartościowania stanowisk pracy w służbie cywilnej zostały uregulowane w Zarządzeniu Nr 1 Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2011 r. w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk pracy w służbie cywilnej (M.P. z 2011 r., nr 5, poz. 61 z późn. zm.), zwanym dalej zarządzeniem.
Opis stanowiska pracy jest podstawą do przeprowadzenia wartościowania stanowisk pracy. Jest on sporządzany dla każdego stanowiska pracy. Powinien zawierać: realizowane w ramach danego stanowiska zadania, wymagane do jego zajmowania kompetencje i kwalifikacje oraz zakres odpowiedzialności ze względu na umiejscowienie i funkcję stanowiska pracy w strukturze urzędu (§ 1 ust. 1, 2 zarządzenia).
Opis stanowiska pracy wymaga zatwierdzenia. W przypadku stanowiska pracy niebędącego wyższym stanowiskiem w służbie cywilnej opis zatwierdza osoba wykonująca w urzędzie czynności z zakresu prawa pracy, czyli tzw. reprezentujący pracodawcę, bądź osoba przez reprezentującego upoważniona (§ 11 ust. 4 zarządzenia). Przy czym przedłożenie rzeczonego opisu stanowiska do zatwierdzenia może nastąpić dopiero po jego weryfikacji (§ 11 ust. 5 zarządzenia). Za weryfikację projektu opisu stanowiska pracy sporządzenia odpowiedzialna jest komórka organizacyjna albo osoba wyznaczona przez reprezentującego pracodawcę (§ 11 ust. 6 zarządzenia).
Z treści § 11 ust. 5 i 6 zarządzenia wynika, iż weryfikacja następuje pod względem poprawności sporządzenia projektu opisu stanowiska pracy.
Ustawodawca nie określił, co należy rozumieć pod pojęciem „zweryfikowany pod względem poprawności sporządzenia projekt opisu”. Wydaje się jednak, iż weryfikacja powinna dotyczyć zarówno poprawności formalnej, jak i merytorycznej.
Do powyższego wniosku prowadzi m.in. treść załącznika nr 1 do zarządzenia – wzór opisu stanowiska pracy niebędącego wyższym stanowiskiem w służbie cywilnej – oraz załącznika 2 do zarządzenia – opis stanowiska pracy będącego wyższym stanowiskiem w służbie cywilnej. Oba załączniki wskazują kryteria formalne, jakim powinny odpowiadać opisy. Równocześnie zakres informacji, jakie winny zostać objęte opisem, wymaga posiadania wiedzy merytorycznej dotyczącej opisywanego stanowiska.
Za weryfikacją projektu opisu stanowiska pracy pod względem formalnym i merytorycznym przemawia również treść publikacji Departamentu Służby Cywilnej pt. „Opisy i wartościowanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej – Poradnik dobrych praktyk”, zamieszczonej na stronie https://dsc.kprm.gov.pl/. Stwierdzono w niej m.in.: „W trakcie weryfikacji przygotowanych projektów opisów, należy zwrócić uwagę na wewnętrzną spójność i kompletność materiału – np. pomiędzy przedstawionym zakresem odpowiedzialności a wymaganiami stanowiskowymi. Ponadto, porównując treść opisu konkretnego stanowiska pracy z podobnymi dokumentami na temat innych stanowisk – sąsiadujących w strukturze organizacyjnej lub procesowej – należy sprawdzić i wyeliminować zadania konfliktujące, ewentualnie nakładające się lub zidentyfikowane jako nie przyporządkowane żadnemu stanowisku.”.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta