Wspólne opodatkowanie małżonków
Co do zasady, małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów (art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą). Ustawodawca wprowadził jednak możliwość wspólnego opodatkowania uzyskiwanych przez małżonków dochodów. Z przepisu w art. 6 ust. 2 ustawy wynika, iż z rzeczonego uprawnienia mogą skorzystać małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.
Łączne opodatkowanie małżonków następuje na wspólny wniosek małżonków wyrażony w zeznaniu podatkowym. Wniosek może zostać również wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów (art. 6 ust. 3 ustawy)
W celu ustalenia wspólnej podstawy opodatkowania małżonkowie powinni dodać swoje dochody, uprzednio pomniejszone o kwoty ulg podatkowych podlegających odliczeniu od dochodu oraz o ulgę na nabycie nowych technologii. Jeżeli małżonkowie uzyskują dochody z kilku źródeł, sumują dochody ze wszystkich źródeł. Nie powinni jednak uwzględniać dochodów, które opodatkowane są w sposób ryczałtowy na podstawie przepisów ustawy.
Po ustaleniu podstawy opodatkowania powinna zostać ona podzielona na pół. Wynik dzielenia mnoży się przez odpowiednią stawkę podatku, a następnie mnoży się razy dwa. Uzyskany wynik stanowi podatek należny od obojga małżonków (art. 6 ust. 2 ustawy).
Pobór zaliczek na podatek z dochodów uzyskiwanych przez małżonków korzystających z możliwości wspólnego opodatkowania
Zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy od przychodów uzyskiwanych przez podatników korzystających z możliwości wspólnego opodatkowania z mężem określa art. 32 ust. 1a ustawy. Z przepisu tego wynika, iż w przypadku gdy:
- dochody podatnika nie przekroczą górnej granicy pierwszego przedziału skali, a małżonek nie uzyskuje żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej – zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu i są dodatkowo pomniejszane za każdy miesiąc o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, która wynosi 556,02 zł rocznie;
- dochody podatnika przekroczą górną granicę pierwszego przedziału skali, a małżonek nie uzyskują żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej lub dochody małżonka mieszczą się w niższym przedziale skali – zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.
Skorzystanie przez małżonków z możliwości wspólnego opodatkowania w warunkach określonych w art. 32 ust. 1a ustawy skutkuje obniżeniem wysokości zaliczek na podatek dochodowy u podatników rozliczających się wspólnie. Obniżenie wysokości zaliczki wymaga złożenia przez podatnika oświadczenia, w którym stwierdzi, że dochody uzyskane za dany rok podatkowy zamierza opodatkować łącznie z małżonkiem. W oświadczeniu podatnik powinien się również wypowiedzieć w przedmiocie przewidywanej wysokości dochodów swoich i małżonka (art. 31 ust. 1a ustawy).
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta