24.11.2017 r.
3 min

Kto przedłuża do dnia porodu umowę zawartą z pracownicą tymczasową w ciąży?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.11.2017r.
3 min

Odpowiedź:

Na mocy ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 962) został zmieniony art.  13 ust. 3 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 360 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. Zgodnie z nowym brzmieniem wskazanego przepisu, do pracownicy tymczasowej mającej łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy tymczasowej na podstawie umowy o pracę stosuje się art. 177 § 3 Kodeksu pracy.

Oznacza to, iż umowa zawarta z pracownicą tymczasową w ciąży, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Przy czym art. 13 ust. 3 ustawy przewiduje dodatkową, w stosunku do art. 177 § 3 k.p., przesłankę przedłużenia umowy do dnia porodu. Wynika z niego bowiem, iż przedłużenie umowy będzie miało miejsce w jedynie wobec pracownicy tymczasowej mającej łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy tymczasowej. Łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do pracy obejmuje:

  1. okres lub okresy skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przypadające w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy poprzedzającym zawarcie umowy o pracę, do której miałby mieć zastosowanie art. 177 § 3 k.p., lub
  2. okres przypadający od dnia zawarcia umowy o pracę, o której mowa w pkt 1, do dnia, w którym pracownica tymczasowa osiągnęła łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej.

Umowa o pracę tymczasową zawierana jest pomiędzy agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym, a nie przez pracodawcę użytkownika z pracownikiem tymczasowym. Wskazuje na to wprost dyspozycja art. 7 ust. 1 ustawy. Przepis ten stanowi, iż agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Przedłużeniu do dnia porodu na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy ulega zatem umowa zawarta przez agencje pracy tymczasowej i pracownicę tymczasową. Nie ma jednak przeszkód, aby agencja pracy tymczasowej porozumiała się z pracodawcą tymczasowym w przedmiocie dopuszczenia pracownicy w ciąży do pracy po upływie umówionego okresu skierowania. Dalsze dopuszczenie pracownicy tymczasowej w ciąży do pracy może jednak nastąpić jedynie w przypadku, gdy pracodawca użytkownik ma nadal do wykonania pracę, którą mógłby powierzyć rzeczonej pracownicy, i praca ta nie jest pracą wzbronioną pracownicom w ciąży, ani nie jest wzbroniona przez lekarza tej konkretnej pracownicy.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]