01.12.2017 r.
4 min

Czy dopuszczalne jest zawarcie umowy na okres próbny z pracownikami samorządowymi zatrudnianymi na stanowiskach pomocniczych i obsługi?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
01.12.2017r.
4 min

Osoby zatrudnione na stanowiskach pomocniczych i obsługi należą do pracowników samorządowych. Ma do nich zatem zastosowanie zasada, iż z pracownikiem samorządowym może zostać nawiązana wyłącznie umowa o pracę na czas nieokreślony oraz na czas określony.

Pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach pomocniczych i obsługi

Osoby zatrudnione w urzędach na stanowiskach pomocniczych i obsługi zaliczane są przez ustawodawcę do pracowników samorządowych. Zgodnie z dyspozycją art. 4 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 902 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, pracownicy samorządowi są zatrudniani na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

Podstawę zatrudnienia osób zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi stanowi umowa o pracę. Wynika to bezpośrednio z treści art. 4 ust. 1 ustawy. Przepis ten określa podstawy zatrudnienia dla poszczególnych grup pracowników samorządowych. Należą do nich: wybór, powołanie i umowa o pracę. Na podstawie wyboru stosunek pracy jest nawiązywany:

  • w urzędzie marszałkowskim z marszałkiem województwa, wicemarszałkiem oraz pozostałymi członka zarządu województwa – jeżeli statut województwa tak stanowi;
  • w starostwie powiatowym ze starostą, wicestarostą oraz pozostałymi członkami zarządu powiatu – jeżeli statut powiatu tak stanowi;
  • w urzędzie gminy z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta);
  • w związkach jednostek samorządu terytorialnego z przewodniczącym zarządu związku i pozostałymi członkami zarządu – jeżeli statut związku tak stanowi;
  • w urzędzie m.st. Warszawy z burmistrzem dzielnicy m.st. Warszawy, zastępcą burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy i pozostałymi członkami zarządu dzielnicy m.st. Warszawy.

Powołanie stanowi podstawę zatrudnienia zastępcy wójta (burmistrza, prezydenta miasta), skarbnika gminy, skarbnika powiatu, skarbnika województwa. Natomiast z pozostałymi pracownikami zawierane są umowy o pracę. Należą do nich m.in. osoby zatrudnione na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

Umowy o pracę zawierane z pracownikami samorządowymi 

Rodzaje umów o pracę zawieranych z pracownikami samorządowymi określa art. 16 ust. 1 ustawy. Przepis ten dopuszcza możliwość zawarcia z pracownikami samorządowymi tylko dwóch rodzajów umów o pracę: na czas nieokreślony oraz na czas określony. Wyliczenie to ma charakter zamknięty. Nie ma zatem możliwości zawarcia z pracownikami samorządowymi innych niż w/w typy umów o pracę, w szczególności umowy na okres próbny. Tym samym niedopuszczalne jest zawarcie z pracownikami samorządowymi zatrudnionymi na stanowiskach pomocniczych i obsługi umowy na okres próbny.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]