26.01.2018 r.
2 min

Rezygnacja z zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka na rzecz ojca w przypadku, gdy rodzice podlegają ubezpieczeniu chorobowemu w KRUS i ZUS

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.01.2018r.
2 min

Ubezpieczona matka dziecka nie może zrezygnować z zasiłku przed upływem 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeśli się na to zdecyduje i powróci do pracy,  o prawo do pozostałej części zasiłku macierzyńskiego, przypadającej  bezpośrednio po terminie rezygnacji przez matkę powinien wystąpić  ubezpieczony ojciec dziecka – pracownik lub inny ubezpieczony ojciec dziecka, niebędący pracownikiem. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczeni, którzy przejmują prawo do niewykorzystanego przez matkę zasiłku macierzyńskiego muszą podlegać ubezpieczeniu chorobowemu na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.

Nasuwa się pytanie, co w przypadku, kiedy matka rezygnująca z zasiłku macierzyńskiego jest ubezpieczona w KRUS, a ojciec  pracownikiem?

Ustawodawca nie przewiduje, by osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz ubezpieczeni w  ZUS dzielili się urlopami związanymi z rodzicielstwem.

Matka dziecka, która korzysta z zasiłku macierzyńskiego wypłacanego na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznemu rolników może zrezygnować z zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni, jednak ubezpieczony ojciec dziecka będący pracownikiem lub inny ubezpieczony ojciec dziecka nie będą mogli kontynuować pobierania tego zasiłku.

Podstawa prawna

ust.119 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2017r. poz. 1368)