06.02.2018 r.
2 min

Czy dowóz pracowników do pracy autem osobowym korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.02.2018r.
2 min

Zapewnienie pracownikom przez pracodawcę dowozu do pracy stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. Pracownik otrzymuje bowiem rzeczone świadczenie w związku z łączącym go z pracodawcą stosunkiem prawnym.

Art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy zwalnia z podatku dochodowego wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu pracowników autobusem w rozumieniu art. 2 pkt 41 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.).

Z treści cytowanego przepisu jednoznacznie wynika, iż zwolnienie nie ma charakteru bezwzględnego. Zwolniona z podatku jest bowiem wartość świadczenia w postaci zorganizowanego przez pracodawcę dowozu pracowników autobusem w rozumieniu art. 2 pkt 41 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Artykuł ten definiuje autobus jako pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

W przypadku gdy dowóz pracowników do pracy odbywać się będzie z wykorzystaniem innego niż autobus pojazdu, przedmiotowe świadczenie nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego. Inaczej mówiąc, zorganizowany przez pracodawcę dowóz pracowników innym pojazdem niż autobus w rozumieniu art. 21 ust. 41 ustawy Prawo o ruchu drogowym, np. samochodem osobowym, nie jest zwolniony z podatku. Stanowi on przychód ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu.

Ustawodawca nie wprowadził zastrzeżenia, iż autobus wykorzystywany do przewożenia pracowników powinien stanowić własność bądź współwłasność pracodawcy. Transport może zatem zostać zorganizowany przy wykorzystaniu autobusów należących do firm zewnętrznych. Podkreślił to Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16 lipca 2015 r. nr  IBPB-2-1/4511-55/15/MD. Stwierdził on, iż: „Analizowany przepis dotyczący zwolnienia z podatku dochodowego istotnie – jak słusznie stwierdził Wnioskodawca – nie uzależnia możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania przedmiotowego świadczenia od tego, czy transport pracowników jest organizowany przy wykorzystaniu autobusu, który stanowi składnik majątkowy pracodawcy.”.