Dwustronny, zobowiązaniowy charakter stosunku pracy powoduje, iż wybrana osoba musi mieć świadomość, że w następstwie wyboru stanie się pracownikiem organu, do którego została wybrana, i musi na to wyrazić zgodę uprzednią lub następczą (art. 11 kodeksu pracy). Forma złożenia takiego oświadczenia woli nie została wprost wyrażona w kodeksie pracy, zatem pozostaje dowolna, chyba że jest określona przepisami szczególnymi.
Zgodnie z art. 73 § 2 stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się z wygaśnięciem mandatu. Dlatego też do stosunku pracy na podstawie wyboru nie stosuje się przepisów o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia.
Pracownik, który na skutek wyboru nawiązuje nowy stosunek pracy, a w chwili wyboru pozostawał w innym stosunku pracy, może skorzystać na czas trwania mandatu z urlopu bezpłatnego u dotychczasowego pracodawcy. W takiej sytuacji pracownik pozostający w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym ma prawo powrotu do pracy u pracodawcy, który zatrudniał go w chwili wyboru, na stanowisko równorzędne pod względem wynagrodzenia z poprzednio zajmowanym, jeżeli zgłosi swój powrót w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru. Niedotrzymanie tego warunku powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika. Do stosunku pracy z wyboru stosuje się odpowiednio art. 29 kodeksu pracy.
Pracownikowi, który nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, przysługuje odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.