Zgodnie z projektowanym art. 18c. ust. 1 najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 [prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą], których roczny przychód z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku, uzależniona jest od tego przychodu.
W takiej sytuacji najniższa podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na dany rok kalendarzowy i nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku. Tym samym przywilej (tak zwany „mały ZUS”), z którego jak dotąd mogli korzystać wyłącznie przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 24 miesięcy, będzie przysługiwał również przedsiębiorcom osiągającym przychody nieprzekraczające 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Powyższa regulacja jest kolejną zmianą wprowadzaną przez obecny rząd dotyczącą przedsiębiorców. Jak dotąd uchwalono już, że przedsiębiorca zaczynający prowadzenie działalności gospodarczej, którego miesięczny przychód jest niższy niż połowa najniższej pensji krajowej (obecnie wynoszącej 2100 zł), w ogóle nie musi rejestrować swojej działalności. Jeżeli osiągnie ten próg i zarejestruje swoją działalność, to będzie mógł skorzystać z tak zwanej „ulgi na start”. Jeżeli się na to zdecyduje, to przez pół roku od rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej będzie zwolniony z uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne. Następnie, przez kolejne dwa lata, będzie miał możliwość korzystania z tak zwanego „małego ZUS-u”, a później z opisanej powyżej regulacji (jeśli spełni kryterium przychodowe, a omawiane przepisy wejdą w życie).