31.08.2018 r.
3 min

Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń

Ekspert PCKP

Skopiuj link
31.08.2018r.
3 min

Ustawodawca definiuje przychody ze stosunku pracy bardzo szeroko. W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wyliczenie zawarte w cytowanym przepisie nie ma charakteru wyczerpującego. Jak zauważył bowiem Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w Interpretacji Indywidualnej z dnia 30 czerwca 2015 r., nr IBPBII/1/4511-297/15/MK, „użyty powyżej zwrot „w szczególności” oznacza, że wymienione kategorie przychodów zostały wskazane jedynie przykładowo. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy”.

Powyższe prowadzi do wniosku, iż odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy. Obowiązek ich zapłaty powstaje w przypadku niewypłacenia przez pracodawcę w terminie należnego pracownikowi wynagrodzenia. Są to zatem świadczenia mające swe źródło w stosunku pracy i z nim związane.

Art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy zwalnia z podatku dochodowego odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunek pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładcza, emerytury lub renty. Tym samym z przedmiotowego zwolnienia korzystają odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia za pracę.

W postanowieniu w sprawie Interpretacji Prawa Podatkowego z dnia 16 lutego 2006 r., nr ŁUS II-2-415/45/05/AG, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego zauważył, iż „odsetki od zaległych wynagrodzeń są źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, stanowią przychód określony w art. 12 ust. 1 i na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 95 ww. ustawy korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.