Młodociany mający poniżej 16 lat nie może pracować więcej niż 6 godzin na dobę, zaś taki, który ukończył lat 16, 8 godzin na dobę. Co szczególnie istotne, do czasu pracy młodocianego zaliczany jest czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych. Ma to zastosowanie również wtedy, gdy odbywa się ona poza godzinami pracy. Młodocianemu przysługuje ponadto przerwa trwająca nieprzerwanie 30 minut, jeśli jego dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 4,5 godziny. Przerwa ta jest wliczana do jego czasu pracy.
Kodeks pracy przewiduje także bezwzględny zakaz zatrudniania młodocianych w porze nocnej i godzinach nadliczbowych. Dla młodocianego pora nocna przypada między 22.00 a 6.00, zaś w szczególnych przypadkach, gdy wyjątkowo dopuszcza się pracę osób, które nie ukończyły lat 15 lub nie ukończyły ośmioletniej szkoły podstawowej, pora nocna przypada pomiędzy 20.00 a 6.00.
Wydłużone zostały również wymiary dobowego i tygodniowego odpoczynku w pracy młodocianych. Przerwa obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie co najmniej 14 godzin, natomiast tygodniowy odpoczynek powinien obejmować niedzielę i stanowić co najmniej 48 godzin nieprzerwanego wypoczynku.
Istnieje dodatkowo uzupełniająca regulacja dotycząca wymiaru i rozkładu czasu pracy młodocianego przy pracach lekkich. Zgodnie z nią pracodawca ustalając wymiar i rozkład czasu pracy musi wziąć pod uwagę tygodniową liczbę godzin nauki wynikającą z programu nauczania, a także rozkładu zajęć szkolnych młodocianego. Całkowita tygodniowa liczba godzin przepracowanych przez niego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin, a w dniu, w którym uczęszcza na zajęcia, nie może być większa niż 2 godziny. W okresie ferii szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Nie można przy tym zapominać, że dobowy wymiar czasu pracy młodocianego, który nie ukończył 16 lat, nie może przekraczać 6 godzin. Tak określony wymiar czasu pracy obowiązuje także w przypadku, gdy młodociany jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy. Z tego względu to na pracodawcy ciąży obowiązek uzyskania od młodocianego oświadczenia o pozostawaniu w stosunku pracy z innym pracodawcą.