Zgodnie z obowiązującymi zasadami zasiłkobiorca w momencie wystawienia zaświadczenia lekarskiego powinien poinformować wystawiającego, pod jakim adresem będzie przebywał w czasie absencji chorobowej. Jeśli zmiana zamieszkania nastąpi w trakcie zwolnienia, chory ma 3 dni robocze na przekazanie tej informacji Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych oraz pracodawcy.
Zmiany dotyczą również sposobu powiadomienia ubezpieczonego o terminie badania. ZUS może to zrobić jak dotychczas, na piśmie za pośrednictwem poczty, jednak ustawodawca znalazł również inne alternatywne sposoby powiadomienia o kontroli. Poza operatorem pocztowym ubezpieczonego o konieczności stawienia się na badaniu może poinformować pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub inna upoważniona osoba, bądź pracodawca. Mogą uczynić to telefonicznie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o ile ubezpieczony udostępnił taki dane. Aby jednak doręczenie było skuteczne, rozmowa musi zostać zarejestrowana, a zasiłkobiorca powinien wyrazić na to zgodę. Również w przypadku poczty elektronicznej konieczne jest potwierdzenie odbioru maila.
Może się również zdarzyć, że informację o konieczności stawienia się na badaniu lekarskim ubezpieczony otrzyma na PUE ZUS o ile posiada zarejestrowany profil.
Należy pamiętać ze nie wskazanie właściwego miejsca pobytu w zaświadczeniu lekarskim spowoduje uznanie zawiadomienia za doręczone skutecznie, co może skutkować skróceniem okresu niezdolności w nim orzeczonej do dnia, w którym wyznaczone zostało badanie lekarskie przez lekarza orzecznika ZUS.
Art. 59 ust 5a-5g ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2017r. poz. 1368 ze zm.).