16.12.2019 r.
2 min

Mały ZUS plus

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.12.2019r.
2 min

Z Małego ZUS-u mogą korzystać przedsiębiorcy, których średniomiesięczny przychód w 2018 roku nie przekraczał 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 63 tys. zł rocznie. W ich przypadku składki na ubezpieczenia społeczne naliczane są proporcjonalnie do przychodu. Zaproponowana przez rząd zmiana pozwoli objąć tą ulgą szerszą grupę przedsiębiorców.

Od początku przyszłego roku przedsiębiorcy, którzy w całym 2019 roku osiągnęli przychody poniżej 120 tysięcy, będą w 2020 roku opłacać składki obliczane proporcjonalnie do dochodu. Oprócz wskazanego kryterium dochodowego przedsiębiorcy muszą spełnić następujące przesłanki:

  • muszą prowadzić działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni;
  • w poprzednim roku nie mogli rozliczać się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystać ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT;
  • powinni przekazywać dane dotyczące dochodu oraz form opodatkowania (oprócz dotychczasowego obowiązku przedkładania przez przedsiębiorcę informacji o rocznym przychodzie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz o podstawie wymiaru składek); te dodatkowe informacje przedsiębiorcy będą składać, jak dotychczas, w imiennym raporcie miesięcznym albo w deklaracji rozliczeniowej; nie będzie to więc wymagać wypełniania żadnych dodatkowych nowych formularzy ani druków oprócz dotychczasowego obowiązku przedkładania przez przedsiębiorcę informacji o rocznym przychodzie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz o podstawie wymiaru składek;
  • nie mogą wykonywać działalności na rzecz swoich byłych pracodawców;
  • muszą zgłosić chęć korzystania z Małego ZUS-u plus najpóźniej do końca pierwszego miesiąca obowiązywania regulacji; jeśli uprawnienia do korzystania z tej instytucji przedsiębiorca uzyska w trakcie roku to musi zadeklarować korzystanie z ulgi w ciągu 7 dni.

Obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności. W dalszym ciągu nie zmieni się kolejność korzystania z ulg w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne – przedsiębiorca może w pierwszej kolejności wybrać „ulgę na start”, potem przez 24 miesiące korzystać z preferencyjnych składek, a w następnie zdecydować się na Mały ZUS plus.