14.01.2020 r.
2 min

Średnia urlopowa w podstawie wymiaru zasiłku, gdy zasiłkobiorca otrzymuje stałe wynagrodzenie za pracę oraz składniki zmienne niepodlegające uzupełnieniu

Ekspert PCKP

Skopiuj link
14.01.2020r.
2 min

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa na równi z dniami przepracowanymi traktuje się dni, w których ubezpieczony korzystał z urlopu wypoczynkowego.

Powstaje więc pytanie, w jaki sposób uzupełnić przychód pracownika o dni nieobecności usprawiedliwionej, gdy w miesiącu urlopowym korzystał ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego przez mniej niż połowę miesiąca?

 Miesiące, w których pracownik otrzymał wynagrodzenie zasadnicze oraz wynagrodzenie za urlop i pobierał zasiłki lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego, należy przyjąć do podstawy po uzupełnieniu. Uzupełnienia dokonuje się w zależności od tego, czy zgodnie z regulaminem wynagradzania składnik zmienny podlega uzupełnieniu, czy tez jest uwzględniany w podstawie zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej.

Jeżeli składnik zmienny podlega proporcjonalnemu uzupełnieniu, wszystkie składniki w danym miesiącu należy uzupełnić według zasad obowiązujących dla składników zmiennych, czyli zsumowane wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za urlop oraz premię podzielić przez liczbę dni przepracowanych i pomnożyć przez liczbę dni, które pracownik był obowiązany w danym miesiącu przepracować.

Jeśli jednak zapisy regulaminu wynagrodzeń nie określają zasad pomniejszania składnika zmiennego za okres absencji, będzie on uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie uzyskanej. W takim przypadku, uzupełnieniu będzie podlegało tylko i wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze, do kwoty jaką zasiłkobiorca otrzymałby zgodnie z umowa o pracę. W takim przypadku wynagrodzenie za urlop zostanie uzupełnione w stałej miesięcznej kwocie wynagrodzenia zasadniczego przyjętej do podstawy. Do tak uzupełnionego wynagrodzenia należy dodać składnik zmienny w kwocie faktycznie uzyskanej.

Ust. 279 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019r. poz. 645)