Brakowało jednoznacznego przepisu, który określiłby, czy uzyskane wsparcie stanowi przychód dla przedsiębiorcy, a jeśliby stanowiło przychód to czy podlegałby on opodatkowaniu. Zarówno zwolnienie z obowiązku opłacana składek ZUS, jak i pożyczka dla mikroprzedsiebiorców podlegająca w całości umorzeniu na wniosek przedsiębiorcy pozwalają przedsiębiorcy zaoszczędzić jego środki. Jako pomoc bezzwrotna mogłyby bowiem być traktowane jako przychód z działalności gospodarczej. Wszelkie wątpliwości rozwiewają jednak przepisy art. 15zzd ust. 10 oraz art. 31zx ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Zgodnie z treścią art. 15zzd ust. 10 przychód z tytułu umorzenia pożyczki na zasadach, określonych w ust. 7, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zatem środki z pożyczki, które uzyska przedsiębiorca, nie będą stanowiły jego przychodu, niezależnie od tego, czy będzie zobowiązanych do ich zwrotu (spłaty), czy skorzysta z umorzenia. Tym samym nie będą one podlegać opodatkowaniu.
Na marginesie warto zwrócić uwagę, ze na chwilę obecną brak jest jednoznacznych wskazań, czy bieżące koszty działalności pokryte z środków umorzonej pożyczki będą mogły zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów. Informacje udzielane przez KAS i urzędy skarbowe nie są spójne. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że ta kwestia zostanie jak najszybciej rozstrzygnięta.
Natomiast do zwolnienia z opłacania składek ZUS w omawianym zakresie odnosi się przepis art. 31zx. Jego treść wskazuje, że przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.