Potwierdza to treść art. 86 § 3 kodeksu pracy: „Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.”.
Warto zwrócić uwagę, że pracodawca nie może sprzeciwić się woli pracownika w tym zakresie i na przykład „zmusić” pracownika do założenia konta bankowego. Co więcej, pracownik ma prawo zmienić preferowaną przez siebie formę otrzymywania wynagrodzenia w trakcie stosunku pracy.
Zgodnie z art. 85 kodeksu pracy wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie, zaś wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Trzeba pamiętać, że dla zachowania ustalonych w danym zakładzie pracy terminów wypłaty wynagrodzenia decydujące znaczenie ma data uznania rachunku bankowego pracownika, a nie termin zlecenia przelewu przez pracodawcę.