Inaczej sytuacja wygląda w przypadku urlopu rodzicielskiego. Mogą bowiem skorzystać z niego oboje rodziców, nawet jednocześnie. Wynika to wprost z art. 1821a § 3 kodeksu pracy. Wymiar urlopu rodzicielskiego to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka. Wymiar ten przysługuje łącznie obojgu rodziców.
Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi:
1. 100% podstawy wymiaru zasiłku – za okres do:
a) 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, w przypadku urodzenia jednego dziecka lub przyjęcia jednego dziecka na wychowanie,
b) 8 tygodni urlopu rodzicielskiego, w przypadku urodzenia przy jednym porodzie więcej niż jednego dziecka lub jednoczesnego przyjęcia więcej niż jednego dziecka na wychowanie,
c) 3 tygodni urlopu rodzicielskiego, w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka, na które przysługuje minimalny wymiar zasiłku macierzyńskiego – 9 tygodni;
2. 60% podstawy wymiaru zasiłku – za okres urlopu rodzicielskiego przypadający po okresach, o których mowa w pkt 1.
(art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa)
Zgodnie z art. 31 ust. 3d ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: „W przypadku gdy oboje rodzice dziecka mają prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, od tego samego dnia, okres pobierania tego zasiłku dzieli się proporcjonalnie między rodziców, z zachowaniem podstawy wymiaru zasiłku określonej w tym przepisie.”
Wobec tego, jeżeli rodzice zdecydują się na wspólny urlop rodzicielski, który rozpoczną tego samego dnia, 100% wysokość zasiłku macierzyńskiego przypadająca na pierwsze 6 tygodni zostanie podzielona proporcjonalnie pomiędzy rodziców, tzn. okres 6 tygodni zostanie podzielony na dwie osoby, gdzie każda z nich otrzyma 100% zasiłku przez 3 pierwsze tygodnie, a za pozostały okres wysokość zasiłku wyniesie 60%. W przypadku gdy o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego oboje rodzice dziecka wystąpią, ale nie od tego samego dnia, zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje temu z rodziców, który rozpoczął pobieranie tego zasiłku jako pierwszy. Drugi z rodziców otrzyma w takiej sytuacji zasiłek macierzyński wysokości 60% podstawy jego wymiaru. Wynika to z ust. 3e analizowanego artykułu, zgodnie z którym: „W przypadku gdy o zasiłek, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, wystąpią oboje rodzice dziecka, zasiłek ten przysługuje temu z rodziców, który rozpoczął pobieranie tego zasiłku jako pierwszy.”