Zgodnie z projektowaną treścią przepisów będzie on przysługiwał pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy (do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.), w celu sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, jeżeli z powodu stanu zdrowia ten członek rodziny takiej opieki wymaga. Urlop rodzinny będzie mógł być udzielony maksymalnie przez okres 12 miesięcy, w całości lub nie więcej niż
w 4 częściach.
Przez najbliższego członka rodziny rozumie się:
- wstępnych,
- ojczyma, macochę,
- teściów,
- zstępnych,
- rodzeństwo,
- męża, żonę lub osobę pozostającą we wspólnym pożyciu.
Warto zwrócić uwagę, że w celu opieki nad tą samą osobą z urlopu rodzinnego będzie mógł korzystać jednocześnie więcej niż jeden pracownik. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzinnego nie może przekraczać 12 miesięcy.
Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzinnego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzinnego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. W przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzinnego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzinnego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części.
Urlop rodzinny jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu rodzinnego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, składając pracodawcy pisemne oświadczenie w tej sprawie.
Po zakończeniu urlopu rodzinnego pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Okres urlopu rodzinnego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu rodzinnego wniosku o udzielenie urlopu rodzinnego – do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. W przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu rodzinnego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.