Zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych umowa o pracę stanowi obligatoryjny tytuł do objęcia ubezpieczeniem społecznym. Jak stanowi art. 6 tej ustawy: „Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są: 1) pracownikami […].”
Na tej podstawie pracodawca, który nawiązał stosunek pracy z emerytem lub rencistą jest zobowiązany do odprowadzenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Jedynie w grę może wchodzić zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – w przypadku emerytów zazwyczaj ma ono zastosowanie. Jednak możliwość skorzystania z niego uzależniona jest od ukończenia określonego wieku, a nie od pobierania świadczeń emerytalnych czy rentowych. I tak, składek na FP i FGŚP nie uiszcza się za kobiety, po ukończeniu przez nie 55 lat i za mężczyzn po ukończeniu przez nich 60 lat.
Emeryta lub rencistę, z którym zawarto umowę o pracę należy zgłosić do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA z kodem ubezpieczenia 01 10 x x.