W przypadku podatników opodatkowanych według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym duże wątpliwości pojawiały się w zakresie sposobu ustalania dochodu stanowiącego podstawę wyliczenia składki zdrowotnej. Według przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku na potrzeby ustalania składki zdrowotnej miały nie być brane pod uwagę różnice remanentowe. Przedsiębiorcy podnosili, że takie rozwiązanie spowoduje bardzo niekorzystne i niezasadne naliczenia.
Na skutek postulatów rządzący zdecydowali się podjąć prace legislacyjne w celu zmiany przepisów regulujących zasady ustalania podstawy wyliczenia składki zdrowotnej. 9 lutego 2022 roku sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacji przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, w którym zawarte są regulacje odnoszące się do sposobu ustalania dochodu na potrzeby wyliczenia składki zdrowotnej.
Nowe rozwiązania przewidują, iż roczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność pozarolniczą będzie stanowił dochód z działalności gospodarczej ustalony za rok kalendarzowy jako różnica między osiągniętymi przychodami, z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a poniesionymi kosztami uzyskania tych przychodów, pomniejszony o kwotę opłaconych w tym roku składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowo przy ustalaniu dochodu dla celów wyliczenia składki zdrowotnej będą uwzględniane różnice remanentowe. Ponadto, dochód do obliczenia składki ma nie być powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed dniem 1 stycznia 2022 r. Zmiany dotyczące składki zdrowotnej mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Projektowane zmiany muszą najpierw zostać przyjęte przez Sejm i Senat.
Magdalena Jeziorska
radca prawny