15.03.2022 r.
3 min

Dofinansowanie udziału w wycieczce integracyjnej a podatek dochodowy od osób fizycznych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
15.03.2022r.
3 min

Głównym celem wycieczki jest integracja pracowników oraz budowa pozytywnych relacji między pracownikami. Z tego względu należy uznać, że służy ona interesowi pracodawcy. Integracja załogi wpływa bowiem na efektywność pracy oraz wzajemne relacje służbowe.

Jak wyjaśnił bowiem Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 17 lutego 2017 r., nr 04661-ITPB2.4511.971.2016.1.BK: „udział w sfinansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zorganizowanych przez pracodawcę dla pracowników piknikach (imprezach integracyjnych) oraz w wycieczkach krajoznawczo-turystycznych, mających na celu zacieśnianie więzi i poprawę atmosfery wśród załogi nie skutkuje powstaniem po stronie pracowników przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku organizowania wycieczki, pikniku dla wszystkich pracowników nie można mówić o przychodzie ze świadczenia nieodpłatnego. Sfinansowanie wycieczki, pikniku przez pracodawcę nie spełnia kryterium wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego (korzyści). Skoro wycieczka i piknik mają charakter ogólnodostępny dla wszystkich pracowników oraz innych osób uprawnionych i udział w nich jest dobrowolny, po stronie pracowników nie pojawia się korzyść w postaci zaoszczędzenia wydatku. Nie sposób bowiem zakładać, że gdyby nie wycieczka, piknik organizowane przez pracodawcę, pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu. Zatem, sfinansowanie kosztów wycieczki krajoznawczo-turystycznej oraz pikniku (imprezy integracyjnej) ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie generuje po stronie Wnioskodawczyni przychodu, o którym mowa art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”.

Z powyższego wynika, że w przypadku pokrywania kosztów wycieczek integracyjnych nie są spełnione przesłanki uznania świadczenia uzyskiwanego przez pracownika za świadczenie nieodpłatne podlegające opodatkowaniu.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy koszty wyjazdu finansowane są z ZFŚS. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji decydujące znaczenie w zakresie wysokości wsparcia powinna mieć sytuacja materialna pracownika.

[…] stwierdzić należy, że udział pracowników w wycieczce mającej na celu integrację pracowników oraz budowanie pozytywnych relacji między nimi, która przekłada się na dobrą komunikację w zakładzie pracy, a co za tym idzie efektywność pracy, nie będzie stanowić dla nich przysporzenia majątkowego. Zatem, dofinansowanie przez Wnioskodawcę z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych kosztów ww. wycieczki nie spowoduje powstania po stronie pracowników przychodu ze stosunku pracy na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, Wnioskodawca jako płatnik, nie będzie miał obowiązku naliczenia, pobrania i przekazania na konto odpowiedniego urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwoty dofinansowania do wycieczki dla pracowników. (interpretacja indywidualna Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 lipca 2019 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.333.2019.2.SJ)