27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy / ZUS
19.07.2022 r.
6 min

Przedsiębiorcy, którzy nadpłacili składkę zdrowotną w 2021 roku mogą ją odliczyć na starych zasadach - interpretacja indywidualna

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy / ZUS
19.07.2022r.
6 min

Przedsiębiorcy chcieli skorzystać z możliwości odliczenia składki zdrowotnej i szukali rozwiązania jak to zrobić. Pojawiały się pomysły wpłacenia określonej kwoty, jeszcze do końca grudnia 2021 roku jako zapłaty za składki z 2022 roku. Jednak budziły one pewne kontrowersje, gdyż brakowało jednoznacznych wytycznych, czy taka nadpłata zostanie uznana przez ZUS. Nie było także wiadomo, czy wraz z zapłatą powinny zostać złożone stosowne deklaracje. Wątpliwości się mnożyły.

Obecnie okazuje się, że ci przedsiębiorcy, którzy podjęli ryzyko na tym skorzystają. W maju 2022 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną korzystną dla osób, które tak postąpiły.

W analizowanej sprawie z wnioskiem wystąpił podmiot opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, który zdecydował się opłacić składki na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne za pierwszych 10 miesięcy 2022 roku, jeszcze przed końcem 2021 roku. Zadał pytania, odnoszące się do tego, czy może odliczyć zapłacone składki. Wnioskodawca w grudniu 2021 roku zapłacił składki na ubezpieczenie społeczne i składkę zdrowotną do ZUS za listopad 2021 roku oraz za grudzień 2021 roku, a także za okres pierwszych 10 miesięcy w 2022 roku. Dodatkowo w grudniu 2021 roku, za pośrednictwem platformy PUE ZUS, złożył z ostrożności deklarację ZUS DRA za styczeń, luty i marzec 2022 r., ponieważ jedynie za te 3 miesiące system umożliwiał złożenie deklaracji.

Wpłacając zaliczkę na podatek dochodowy za grudzień 2021 roku, nie odliczył od podatku zapłaconych 31 grudnia 2021 roku, a należnych za miesiące styczeń – październik 2022 roku składek zdrowotnych oraz od podstawy opodatkowania nie odjął zapłaconych składek społecznych, ze względu na to, że nie był pewny, czy może to zrobić.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Dyrektor KIS powołał się na następujące regulacje:

„Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę: składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.):

  1. opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  2. pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych: Dokonaną przez płatnika składek wpłatę na numer rachunku składkowego Zakład rozdziela na pokrycie należności z tytułu składek na poszczególne fundusze, z uwzględnieniem:

  1. proporcjonalnego procentowego podziału wpłaty według kwot składek przypadających do zapłaty na poszczególne fundusze na podstawie danych zawartych w deklaracji złożonej za ostatni miesiąc kalendarzowy albo
  2. w przypadku gdy płatnik składek nie złożył deklaracji – według procentowego udziału składek na poszczególne fundusze w kwocie wpłaty, na podstawie stóp procentowych składek na poszczególne fundusze dla płatnika składek opłacającego składki na własne ubezpieczenia.

Z powołanego w zdaniu poprzednim przepisu wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zobowiązany rozdzielać dokonaną przez płatnika składek wpłatę na należności z tytułu składek proporcjonalnie na poszczególne fundusze. Zatem wpłata taka zostanie podzielona, a w konsekwencji składka na ubezpieczenie zdrowotne może zostać rozliczona tylko częściowo.

Dlatego też stwierdzamy, że nie ma znaczenia, za jaki okres składki zdrowotne są płacone, ale data ich wpłaty, o ile wpłata będzie zgodna z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.”

Dyrektor KIS jednoznacznie stwierdził, że wnioskodawca może odliczyć składkę zdrowotną zapłaconą za pierwszych 10 miesięcy roku 2022 od podatku za 2021 roku w wysokości kwoty 7,75% z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Analogicznie uznał, że wnioskodawca może także odliczyć od dochodu zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne.

Trzeba jednak pamiętać, że wskazana interpretacja ma charakter indywidualny. Co prawda może wyznaczać pewien kierunek oceny organów, jednak fachowcy wskazują na potrzebę wydania interpretacji ogólnej w tym zakresie.

(interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.147.2022.3.WS).

Magdalena Jeziorska
radca prawny