27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatki i procedury podatkowe
02.08.2022 r.
1 min

Jakie konsekwencje podatkowe pociąga za sobą przeniesienie odpowiedzialności za pranie odzieży roboczej na pracownika?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
02.08.2022r.
1 min

W takim przypadku pracownikowi przysługuje wypłata ekwiwalentu. Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej to przychód ze stosunku pracy zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest wartość ekwiwalentów za świadczenia rzeczowe, przysługujących na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Jak wynika z treści przywołanego wyżej art. 2379 § 3 kodeksu pracy w związku z przepisem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zastosowanie zwolnienia jest możliwe, jeżeli pracodawca zwraca pracownikowi faktycznie poniesione wydatki. Wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży może zostać ustalona na podstawie przedłożonych przez pracownika rachunków z pralni lub w oparciu o aktualne ceny rynkowe stosowane w pralniach. Może ona zostać ustalona również we wzajemnym porozumieniu pracodawcy i pracownika. Porozumienie to winno uwzględniać aktualne ceny rynkowe zużytych przez pracownika na pranie: środków piorących, wody oraz energii elektrycznej.

Jeżeli pracodawca zadecydował o wypłacie ekwiwalentu w formie ryczałtu to takie świadczenie nie korzysta ze zwolnienia, a jego wartość powinna zostać doliczona do wynagrodzenia pracownika i opodatkowana.