27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
19.08.2022 r.
2 min

Ponowne przyjęcie pracownika do pracy a szkolenia BHP

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
19.08.2022r.
2 min

W przypadku pracownika, który jest przyjmowany do pracy ponownie należy rozważyć, czy konieczne jest przeprowadzanie dla niego wstępnego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie bowiem z treścią art. 2373 § 2 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.

Od tej zasady przepisy przewidują jeden wyjątek, który ustawodawca zawarł w kolejnym zdaniu tego samego przepisu. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

„Powyższe rodzi wątpliwość, co oznacza owa „bezpośredniość”. Czy przesłanka ta zostanie spełniona, jeśli pracownik podejmie u poprzedniego pracodawcy nową pracę np. po upływie miesiąca od ustania poprzedniej umowy o pracę? Słownik języka polskiego definiuje, że "bezpośrednio" znaczy tyle, co „w chwili następującej po czymś lub poprzedzającej coś, krótko przed kimś lub po kimś”. W świetle tej definicji właściwe wydaje się przyjęcie, że pracownik musi rozpocząć nową pracę na danym stanowisku następnego dnia po tym jak zakończył poprzednią pracę. Ewentualna przerwa może być spowodowana dniami wolnymi od pracy. Większość doktryny zgadza się, co do takiego rozumienia bezpośredniości. Odmienne stanowisko prezentuje W. Sanetra, który uznał, że zwolniony od szkolenia wstępnego będzie pracownik, którego przerwa w zatrudnieniu była wprawdzie dłuższa, ale podczas niej nie podjął on żadnej pracy u innego pracodawcy (W. Sanetra, w: IwulskiSanetra, Komentarz 2009, s. 1067).” (Kodeks pracy. Komentarz, red. dr hab. Krzysztof Walczak).