27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

ZUS
30.08.2022 r.
2 min

Czy wartość wydawanych przez pracodawcę posiłków lub bonów na ten cel należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
ZUS
30.08.2022r.
2 min

Jak wynika z art. 18 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w podstawie wymiaru składek nie uwzględnia się:

  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych,
  • zasiłków,
  • innych przychodów wymienionych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 roku w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 11 wskazanego wyżej rozporządzenia podstawy wymiaru składek nie stanowią następujące przychody: wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 300 zł. Przez posiłek, o którym mowa wyżej, należy rozumieć zarówno gotowe posiłki jak i przetworzone produkty żywnościowe nadające się do bezpośredniego spożycia. Natomiast na podstawie pkt 6 tego samego paragrafu w podstawie wymiaru składek nie uwzględnia się także wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.

Z powyższego należy wysnuć wniosek, że wartość innego rodzaju talonów czy bonów, które pracodawca przekazuje pracownikom na zakup wszelkich towarów, bądź usług, realizowanych w różnych punktach usługowych (co jednak nie stanowi wypełnienia ciążącego na pracodawcy obowiązku ustawowego) nie podlegają wyłączeniu z podstawy wymiaru składek.