Przepisy prawa pracy przewidują kilka rodzajów przerw w pracy. W praktyce najszersze zastosowanie mają: 15-minutowa obowiązkowa przerwa wliczana do czasu pracy, 60-minutowa przerwa niewliczana do czasu pracy, dodatkowa 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy dla pracownika niepełnosprawnego na gimnastykę usprawniającą oraz 5-minutowe przerwy wliczane do czasu pracy związane z pracą przy komputerze i przerwy na karmienie dziecka piersią (wliczane do czasu pracy).
Trwają prace nad zmianą regulacji dotyczącej przerwy wymienionej jako pierwsza, a więc 15-minutowej przerwy, o której stanowi art. 134 kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.
Projekt nowelizacji wskazanego przepisu przewiduje następujące rozwiązanie: jeśli dobowy wymiar czasu pracy pracownika:
- wynosi co najmniej 6 godzin – pracownik będzie miał prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy,
- jest dłuższy niż 9 godzin – pracownik będzie miał prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy,
- jest dłuższy niż 16 godzin – pracownik uzyska prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, również wliczanej do czasu pracy.
Obecnie projekt jest jeszcze procedowany w rządzie.
Magdalena Jeziorska
radca prawny