Na podstawie art. 67 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, do renty rodzinnej uprawnieniu są następujący członkowie rodziny:
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
- przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
- małżonek (wdowa i wdowiec);
- rodzice.
Natomiast w oparciu o art. 68 ust. 1 pkt 2 przywołanej ustawy dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia.
Należy pamiętać, że jako ukończenia nauki nie traktuje się przerwy w jej odbywaniu, jeżeli ma ona być kontynuowana. Zakończeniem nie jest także przerwa, która nie skutkuje skreśleniem z listy uczniów/studentów/itp., jak na przykład urlop dziekański, czy urlop zdrowotny. Ocena „ukończenia nauki w szkole” nie jest jednoznaczna. „Nie jest jasne również, jak powinno być rozumiane zakończenie nauki, czy powinno to być zdanie egzaminów przewidzianych w danym roku akademickim (szkolnym), zakończenie zajęć w procesie dydaktycznym, czy dzień obrony pracy magisterskiej. W piśmiennictwie proponuje się za najbardziej właściwe przyjęcie, że ukończenie nauki w szkole następuje z chwilą zakończenia się roku szkolnego (akademickiego), co pozwala również na uniezależnienie tej daty od wielu zmiennych czynników, takich jak terminy zaliczeń, złożenia egzaminów, obrony prac dyplomowych czy zakończenia obowiązkowych zajęć [por. M. Bartnicki, w: K. Antonów (red.), M. Bartnicki, B. Suchacki, Ustawa, s. 347–348 oraz A. Wypych-Żywicka, Renta, s. 97–98].” (Emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Komentarz, red. Beata Gudowska, dr hab. Krzysztof Ślebzak).