Czas pracy
13.11.2022 r.
3 min

Sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Czas pracy
13.11.2022r.
3 min

Z dyspozycji art. 8b ust. 1 ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wynika, iż w umowie zlecenia oraz w umowie o świadczenie usług, do której na mocy art. 750 kodeksu cywilnego zastosowanie mają przepisy o zleceniu, strony powinny określić sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Inaczej mówiąc, strony zostały zobowiązane do określenia w umowie sposobu, w jaki zleceniodawca lub usługobiorca będzie pozyskiwał informację o liczbie godzin wykonywania zlecenia bądź świadczenia usług.

W przypadku gdy strony w umowie nie określą sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia (art. 8b ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, potwierdza przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, a w przypadku braku takiego potwierdzenia przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio. (art. 8b ust. 3 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

Przepisy nie określają sposobu i formy potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Strony mają zatem swobodę w tym zakresie. Jednakże z ratio legis przepisów o minimalnej stawce godzinowej wynika, iż powinno to zostać określone w taki sposób, aby możliwe było ustalenie liczby godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi.

Na marginesie warto dodać, że przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do wykonującego zlecenie lub świadczącego usługi w przypadku skierowania takich osób do wykonania zlecenia lub świadczenia usług na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W takim przypadku pracodawca użytkownik, na rzecz którego jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi, prowadzi ewidencję liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług (art. 8 ust. 4 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).