27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
18.11.2022 r.
2 min

Opinia związku zawodowego przy rozwiązaniu umowy o pracę w trybie natychmiastowym z winy pracownika

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
18.11.2022r.
2 min

Pracodawca, który składa oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem albo w trybie natychmiastowym z winy pracownika musi uprzednio zasięgnąć opinii reprezentującej pracownika organizacji związkowej.

Zgodnie z treścią art. 52 § 3 kodeksu pracy: Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.

Warto zwrócić uwagę, że przywołany wyżej przepis, w odróżnieniu od konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, nie wprowadza wymogu nadania formy pisemnej powiadomieniu zakładowej organizacji związkowej o zamiarze i przyczynie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Również opinia związku zawodowego nie musi zostać wyrażona w formie pisemnej. Zatem przeprowadzenie konsultacji w formie ustnej nie może być poczytane za błąd, naruszenie przepisów prawa pracy, jak również nie może skutkować wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie.

„Obowiązek dotyczy zachowania trybu, natomiast sama opinia tej organizacji nie jest dla pracodawcy wiążąca. Konsultacja jest jednoinstancyjna, a organizacji związkowej przysługują 3 dni na zgłoszenie zastrzeżeń. Artykuł 52 § 3 [kodeksu pracy], w przeciwieństwie do konsultacji przewidzianej art. 38, nie wymaga, aby wyrażenie opinii przez tę organizację nastąpiło na piśmie.” (Kodeks pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Wojciech Muszalski, dr hab. Krzysztof Walczak).