Prawo Pracy
18.11.2022 r.
3 min

W jakich terminach należy składać wnioski dotyczące urlopu rodzicielskiego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
18.11.2022r.
3 min

Rodzice mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego razem, jak i osobno. Urlop ten we wskazanym powyżej wymiarze przysługuje obojgu rodzicom łącznie (art. 1821a § 2 kodeksu pracy). W związku z tym łączny wymiar wykorzystanego przez nich urlopu nie może przekroczyć – odpowiednio – wymiaru 32 lub 34 tygodni (art. 1821a § 3 kodeksu pracy).

Urlop rodzicielski udzielany jest jednorazowo albo w częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Omawiany urlop jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia. (art. 1821c § 1, 2 kodeksu pracy). Liczbę części urlopu rodzicielskiego ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o jego udzielenie.

Pracownica może złożyć pracodawcy wniosek, z którego będzie wynikało, że bezpośrednio po urlopie macierzyńskim będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Wniosek taki powinien zostać złożony w terminie 21 dni od dnia porodu. Korzystanie z urlopu rodzicielskiego udzielonego w tym trybie daje pracownicy możliwość dzielenia się z pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko albo ubezpieczonym – ojcem dziecka korzystaniem z urlopu rodzicielskiego albo pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu. Dotyczy to również pracownika – ojca wychowującego dziecko w przypadku, gdy ubezpieczona – matka dziecka złożyła wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

W opisanej powyżej sytuacji pisemny wniosek dotyczący:

  1. rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy – składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy,
  2. udzielenia urlopu rodzicielskiego w całości albo w części – składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo jego części.

Gdy natomiast pracownica nie złoży wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie 21 dni od dnia porodu, wówczas zarówno pracownica, jak i pracownik – ojciec wychowujący dziecko będą mogli skorzystać z tego urlopu składając pracodawcy wniosek najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem wykorzystywania tego urlopu, czyli 21 dni przed zakończeniem wykorzystywania urlopu macierzyńskiego.