27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

ZUS
24.03.2023 r.
1 min

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę a podstawa wymiaru zasiłku

Ekspert PCKP

Skopiuj link
ZUS
24.03.2023r.
1 min

Powyższe wynika z treści art. 36 ust. 1 i 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Może się jednak wydarzyć, że zmiana pracodawcy nastąpi na podstawie art. 231 kodeksu pracy, a więc tak zwanego transferu przedsiębiorstwa. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Wejście z mocy prawa w dotychczasowe stosunki pracy niesie za sobą także konsekwencje na gruncie ubezpieczeń społecznych. W takiej sytuacji w podstawie wymiaru zasiłku pracownika uwzględnia się wynagrodzenia otrzymane zarówno od poprzedniego pracodawcy jak i od nowego. Podstawę wymiaru świadczeń i zasiłków z ubezpieczenia społecznego stanowią bowiem wynagrodzenia za okres 12 miesięcy poprzedzających absencję chorobową, otrzymane zarówno przed jak i po przejściu zakładu pracy.

To jedyny wyjątek od ogólnej zasady, że w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się jedynie wynagrodzenie uzyskane w minionych 12 miesiącach poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, wyłącznie u jednego płatnika składek.