27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatki i procedury podatkowe / ZFŚS
04.06.2023 r.
2 min

Czy pracodawca powinien weryfikować wartość świadczeń wypłacanych pracownikowi z ZFŚS i innych podobnych źródeł w trakcie roku?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe / ZFŚS
04.06.2023r.
2 min

Przykładem świadczeń pozapłacowych są te finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1 000 zł*. Wartość przewyższająca tę kwotę powinna zostać opodatkowana na zasadach ogólnych.

Określony w tym przepisie limit w kwocie 1 000 zł* jest jeden i dotyczy wszystkich świadczeń wypłacanych w danym roku zarówno z zakładowych funduszy świadczeń socjalnych, jak i funduszy związków zawodowych, niezależnie od tego w ilu zakładach dany pracownik jest zatrudniony i od ilu uprawnionych podmiotów otrzymuje tego rodzaju świadczenia. Podkreślić jednak należy, iż ustawodawca nie nałożył na płatnika wypłacającego powyższe świadczenia obowiązku monitorowania, czy pracownik w roku podatkowym miał już postawione do dyspozycji świadczenia finansowane z powyższych źródeł przez innego świadczeniodawcę. Co więcej pracodawca nie może żądać od pracownika informacji o wysokości świadczeń uzyskiwanych od innych podmiotów z tego samego źródła.

Wobec powyższego należy przyjąć, że pracownik, który w trakcie roku podatkowego pracuje u różnych pracodawców i otrzymuje świadczenia z ZFŚS to każdy z płatników stosuje we własnym zakresie zwolnienie od opodatkowania do kwoty 1 000 zł*. Natomiast pracownik po zakończeniu roku podatkowego musi uwzględnić łączną wartość otrzymanych świadczeń w zeznaniu rocznym, a ze zwolnienia korzystać będzie wyłącznie kwota 1 000 zł* w roku podatkowym.

*Warto pamiętać, że do końca 2023 roku obowiązuje zwiększony do 2 000 zł, mocą przepisów COVID-owych, limit zwolnienia od opodatkowania świadczeń finansowanych z ZFŚS.