27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Wynagrodzenia i potrącenia z wynagrodzeń / ZUS
11.06.2023 r.
3 min

Jakie składniki wynagrodzenia nie stanowią podstawy wymiaru zasiłku?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Wynagrodzenia i potrącenia z wynagrodzeń / ZUS
11.06.2023r.
3 min

„Wynagrodzenie za pracę co do zasady ma złożoną postać. Obok wynagrodzenia zasadniczego składają się na nie różnego typu dopłaty (np. dodatki funkcyjne, stażowe, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych), premie, nagrody itp., przysługujące na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego oraz autonomicznych źródeł prawa pracy, i co ważne, niemające jednorodnego charakteru (okresowy, jednorazowe, uznaniowy co do prawa lub wysokości itp.). Istota i charakter składników wynagrodzenia za pracę ma istotne znaczenie z punktu widzenia ubezpieczeniowego celu zasiłku chorobowego – zastąpienia w proporcjonalnym rozmiarze uzyskiwanego przez pracownika przed wystąpieniem ryzyka czasowej niezdolności do pracy wynagrodzenia.” (K. Stopka [w:] Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Komentarz, Warszawa 2022).

Jak wynika z art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w podstawie wymiaru zasiłku nie uwzględnia się tych składników wynagrodzenia, do których ubezpieczony zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Z przepisów płacowych może wynikać, że dany składnik nie jest pomniejszany za czas absencji chorobowej. Do składników tych należą między innymi:

  • jednorazowe zasiłki na zagospodarowanie,
  • wartość szczepień ochronnych finansowanych przez pracodawcę,
  • wartość badań mammograficznych lub innych nieodpłatnych badań,
  • nagrody za ukończenie przez pracownika szkoły lub studiów,
  • koszt wynajmu mieszkania sfinansowany lub dofinansowany przez pracodawcę,
  • dodatkowe ubezpieczenie pracownika wyjeżdżającego w delegację zagraniczną,
  • dopłata pracodawcy do dodatkowego ubezpieczenia wynikającego z różnych ryzyk,
  • bony lub wypłaty w gotówce przyznawane w jednakowej wysokości wszystkim pracownikom z okazji uroczystych dni, jednorazowe nagrody z okazji ślubu pracownika lub urodzenia się dziecka oraz ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

„Regulacja art. 41 ust. 1 ustawy [o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa] ma na celu wyeliminowanie dwóch sytuacji. Po pierwsze, sytuacji, w której ubezpieczony pracownik otrzymywałby ten sam składnik wynagrodzenia za ten sam okres raz jako wynagrodzenie sensu stricto i drugi raz jako składnik wynagrodzenia uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego. Po drugie, sytuacji, w której świadczenia ze stosunku pracy, wyłącznie deklarowane jako należne w przepisach o wynagradzaniu, a w praktyce niewypłacalne, miałyby rzutować na wysokość tych świadczeń.” (K. Stopka [w:] Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Komentarz, Warszawa 2022).