ZUS
18.06.2023 r.
1 min

Czy pracodawca, który przejmuje innego pracodawcę może korzystać ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP od wynagrodzeń matki powracającej z urlopów związanych z rodzicielstwem?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
ZUS
18.06.2023r.
1 min

W przypadku tak zwanego transferu przedsiębiorstwa, czyli przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę na podstawie art. 231 kodeksu pracy dochodzi do wejścia z mocy prawa nowego pracodawcy w dotychczasowe stosunki pracy. Zawarte umowy o pracę są kontynuowane.

Podobnie nowy płatnik składek ma prawo również do korzystania z uprawnień poprzednika w zakresie zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zatem jeśli przejmowany pracodawca miałby prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy to omawiane zwolnienie będzie przysługiwać także pracodawcy przejmującemu. Jeśli dotychczasowy płatnik korzystał już ze zwolnienia to drugi płatnik składek będzie kontynuował okres 36 miesięcy zwolnienia rozpoczęty przez pierwszego płatnika.