27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

ZUS
09.07.2023 r.
3 min

Kiedy należy uwzględnić premię w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
ZUS
09.07.2023r.
3 min

Wyróżnia się dwa rodzaje premii: uznaniową i regulaminową. Uzyskanie przez pracownika premii uznaniowej, a także jej wysokość uzależnione są od decyzji pracodawcy. W związku z tym nieprzyznanie pracownikowi premii uznaniowej nie powoduje powstania po jego stronie roszczenia o wypłatę premii. Pracownik uzyskuje stosowne roszczenie dopiero w sytuacji, gdy premia zostanie mu przez pracodawcę przyznana. Przesłanki nabycia prawa do premii regulaminowej oraz jej wysokość określają przepisy ją statuujące, najczęściej regulamin wynagradzania. Jedynie w przypadku spełnienia określonych przesłanek, pracownik nabywa roszczenie o wypłatę premii w wysokości wynikającej z przepisów.

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Ponadto z dyspozycji art. 41 ust. 2 i 3 ustawy wynika, iż składniki wynagrodzenia przysługujące w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu, a także składniki wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu, nie są uwzględniane przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.

Treść przywołanych wyżej przepisów prowadzi do wniosku, iż w przypadku, gdy w okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego pracownik zachowuje prawo do premii i uzyskuje ją to przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych takiej premii nie uwzględnia się.

Ponadto, nie wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku także premii, których wypłacenie nie zależy wyłącznie indywidualnie od pracownika. Jeśli wypłata premii jest uzależniona od wyników grupy pracowników lub całej załogi, a jej wysokość jest taka sama dla wszystkich premiowanych pracowników, niezależnie od tego, czy dany pracownik choruje, czy też nie to nie wlicza się jej do podstawy wymiaru zasiłku.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, jeżeli po zmianie regulaminu, zgodnie z nowym regulaminem premiowania pracodawca uzna, że premie dotychczas wypłacane w pełnej wysokości jednak będą pomniejszane za czas choroby, od dnia zmiany wprowadzonej do regulaminu, podstawę wymiaru zasiłku należy ustalić z uwzględnieniem premii, nawet jeśli w podstawie wymiaru zasiłku znajdą się miesiące, w trakcie których premia była wypłacana w pełnej kwocie za czas absencji chorobowej. Również zasiłki wypłacane po dniu ustalenia nowych zasad wypłaty premii, do których prawo powstało jeszcze przed wprowadzeniem zmian powinny być wypłacone z podstawy wymiaru zasiłku z uwzględnieniem zasad obowiązujących po zmianie, czyli z uwzględnioną w niej kwotą premii wypłacanych za okresy wcześniejsze.