Zgodnie z treścią art. 162 kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Przesłankę podziału urlopu wypoczynkowego stanowi zatem złożenie przez pracownika stosownego wniosku. Powinien on został złożony na piśmie (dla celów dowodowych) na etapie planowania terminu wykorzystania urlopu.
Pracodawca nie ma obowiązku uwzględnienia omawianego wniosku o podział urlopu na części. Ustawodawca posłużył się bowiem w przywołanym przepisie sformułowaniem „może być podzielony na części”. Pracodawca rozpoznając wniosek powinien rozważyć, czy uwzględnienie wniosku pracownika nie spowoduje zakłócenia normalnego toku pracy w zakładzie.
Jak zostało już wyżej wskazane, w przypadku uwzględnienia wniosku pracownika o podział urlopu wypoczynkowego na części, jedna z nich powinna wynosić co najmniej 14 kolejnych dni. Część ta może być dłuższa, ale nie może być krótsza niż 14 kolejnych dni. Okres kolejnych 14 dni, obejmuje dni kalendarzowe, a nie dni urlopu. Mogą na niego się składać dni urlopu, dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy, niedziele i święta. „Mimo że żadna część urlopu udzielonego pracownikowi nie wyniosła co najmniej 14 dni, to nie może on domagać się udzielenia urlopu w tym wymiarze, gdy uprzednio zgodnie z jego wnioskami pracodawca udzielił mu tyle dni urlopu, że pozostała część jest krótsza niż 14 dni. Inaczej mówiąc, nieudzielenie pracownikowi co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu nie powoduje zwiększenia wymiaru urlopu należnego w danym roku kalendarzowym.” (K. Jaśkowski [w:] E. Maniewska, K. Jaśkowski, Kodeks pracy. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2023). Pozostałe dni urlopu wypoczynkowego nie są w żaden sposób limitowane przepisami. Mogą one ograniczać się do jednego dnia lub ich wielokrotności.
Co ważne „nadmierne rozdrobnienie urlopu nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika (art. 282 § 1 pkt 2).” (K. Jaśkowski [w:] E. Maniewska, K. Jaśkowski, Kodeks pracy. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2023).