W okresie pobierania zasiłków związanych z rodzicielstwem przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzonej działalności, a obowiązkowym tytułem do tych ubezpieczeń jest dla niego pobierany zasiłek, przy czym składki finansuje budżet państwa. Jedynym ubezpieczeniem jakiemu podlega obowiązkowo przedsiębiorca jest ubezpieczenie zdrowotne. Osoba, której miesięczna kwota zasiłku nie przekracza 1000 zł netto nie ma obowiązku opłacania również składki zdrowotnej.
Nie ma przeciwwskazań, aby osoba prowadząca działalność pozarolniczą w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nadal wykonywała swoje obowiązki zawodowe. Wówczas koszty ZUS z tym związane zamkną się w kwocie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Może jednak zadecydować także o zawieszeniu działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 36a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą są dobrowolne. Przedsiębiorca w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie opłaca ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego (art. 36a ust.1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). W tym okresie nie ma również obowiązku składania deklaracji rozliczeniowych.
Z powyższego wynika, że osoba pobierająca zasiłek macierzyński może dokonać zawieszenia tej działalności, co nie spowoduje utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego.