Pamiętać należy, że obowiązki płatnika dokonującego wypłaty dywidendy są uzależnione od tego, na rzecz jakiego podmiotu dywidenda jest wypłacana. W sytuacji postawienia dywidendy do dyspozycji osób fizycznych, taka wypłata stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, od którego płatnik jest obowiązany pobrać 19-procentowy, zryczałtowany podatek dochodowy. Obowiązkiem płatnika jest przekazanie podatku od dokonanych wypłat lub stawianych do dyspozycji podatnika środków w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany. Właściwym organem podatkowym w tej kwestii jest naczelnik urzędu skarbowego według siedziby spółki.
Przy wypłacie dywidendy osobom fizycznym mającym miejsce zamieszkania poza granicami kraju, pierwszeństwo przed polskimi przepisami prawa podatkowego mają postanowienia umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
Na płatniku dokonującym wypłaty dywidendy spoczywa również obowiązek przesłania do właściwego urzędu skarbowego rocznej deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR). W przypadku wypłaty dywidendy osobom zagranicznym, na płatnika został nałożony dodatkowy obowiązek przekazania podatnikowi oraz właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osobę fizyczną niemającą w Polsce miejsca zamieszkania (IFT-1/IFT-1R).