27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
25.07.2023 r.
2 min

Fikcja doręczenia ponownie obowiązuje na gruncie prawa pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
25.07.2023r.
2 min

Najistotniejsze znaczenie ma realna możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia, a nie faktyczne zapoznanie się. Dlatego też w prawie pracy stosuje się tak zwaną fikcję doręczenia. Na tej podstawie traktuje się jako doręczoną przesyłkę, która nie została podjęta pomimo jej dwukrotnego awizowania.

Zasada ta została jednak uchylona mocą tak zwanej Tarczy antykryzysowej 2.0 w okresie epidemii. Przepis art. 98 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 stanowi bowiem, iż:

„Nieodebranych pism podlegających doręczeniu za potwierdzeniem odbioru przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, których termin odbioru określony w zawiadomieniu o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru przypadał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nie można uznać za doręczone w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przed upływem 14 dni od dnia zniesienia tych stanów.”

Wobec tego, że stan zagrożenia epidemicznego został odwołany od dnia 1 lipca 2023 roku to od 15 lipca 2023 roku ponownie na gruncie prawa pracy stosowana jest fikcja doręczenia. Jest to ogromnie istotne, ponieważ wyłączenie fikcji w znaczący sposób utrudniało skuteczne wypowiedzenie umowy o pracę czy doręczenie jakiejkolwiek korespondencji związanej ze stosunkiem pracy.